Metal ve taşbaskının ilk uygulama dönemleri
  1. Tez No: 43084
  2. Yazar: HÜLYA ÇİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. ATİLLA ATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Metal ve taşbaskı teknikleri, sanatsal bir anlatım yolu olmadan önce, yani ilk uygulama dönemlerinde çok farklı alanlarda kullanılmışlardır. Metal baskı, ilk olarak kuyumcular ve zırh süslemecilerinden sonra, bakır işlemeciliğinde kullanılır. Sonraları, belge niteliği taşıması amacıyla savaşlar görüntülenir, l6.yüzyılda peyzaj ve portre sanatı önem kazanır. Avrupa'da metal baskı ile haritalar, portreler, dini eserler, politik ilanlar ve kitaplar yapılır. Taşbaskı ise bugünkü ofset baskıya önderlik etmiş bir tekniktir. Bununla birlikte, büyük otomatik matbaaların bugünkü konumuna gelmesi de yine taşbaskının keşfinden sonra gerçekleşir. Taşbaskı da, fotoğrafın keşfiyle birlikte belge niteliği taşıyan baskı çalışmaları önemini kaybetmişti, daha sonra Toulouse-Lautrec'in çalışmalarıyla, renkli taşbaskı için en uygun alan olan ve bu sanatı yeni doruklara taşıyacak olan afiş gündeme gelmiştir. Bu iki baskı tekniği de başlangıçta çoğaltım özelliği nedeniyle, ticari amaçlarla kullanılmış, fakat gelişen teknolojiyle birlikte daha hızlı baskı tekniklerinin bulunmasıyla, sanatsal bir anlatım yolu olmakta etkili olmuşlardır. Metal ve taşbaskının sanat alanı içinde yeralmasının önemli etkenlerinden birisi de atölyelerdir. Bu baskı tekniklerinin tanıtılmasıyla birlikte, birçok sanatıçının bu tekniklere ilgi duyup ürünler meydana getirmesinde atölyeler etkili olmuştur. Baskı sanatının ülkemizdeki gelişimi ise oldukça yenidir. Özgün baskıresim sanatı, Türk resim sanatının çok genç bir dalıdır. Türkiye'de en erken kullanılmaya başlanan baskı grafiği tekniği ise, taşbaskıdır. Önceleri ordunun hizmetine sunulan bu teknikten ilk yararlanan ressam, asker okullarında öğretmenlik yapan Hoca Ali Rıza'dır. Türk Sanatı içinde oldukça yeni bir dal olan baskıresim sanatı, yeniliği yanısıra çok hızlı gelişim göstermiş ve iyi bir düzeye erişmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Metal and litography techniques, before they became the expression of art, in other words in the first application times, were used for different areas. Metal print, in the beginning, was used for jewellery and armour ornamentation and then, it used for copper ornamentation. Later on, with metal print, from the reason of certification, war scenes were pictured. In the 16 th century, landscaping and portrait arts became important. In Europe, maps, portraits, religious works, political notices and books were printed with metal prints. And litography is a leader technique for offset print. However, after the invention of litography huge automatic printing presses became today. Litography too, with the invention of photography, lost its importance, but then with Toulouse- Lautrec's works, colour litography and poster art were popular. These two techniques, metal and litography, in the beginning, were used for industrial purposes, but with high technology and the inventions of faster printing techniques, became one of the expressive ways of art. And the other important reason that brought metal print and litography as art medium is studios. These studios were effective to introduce these techniques and open an interesting new way for artists. Developments of printmaking in our country are new. Printmaking is a young branch of Turkish fine arts. In Türkiye, litography is the oldest graphic printing technique. In the beginning, Hoca Ali Rıza, painter and teacher in military schools, made use this technique. As a new branch of Turkish art, printmaking has made a fast progress and attained very fine level. VI