Türkiye'deki spor gazetelerinin toplumsal işlevleri
  1. Tez No: 43083
  2. Yazar: M.TARKAN OĞUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY SERTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Spor, Journalism, Sports
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye' de yayınlanan spor gazetelerini (Spor, SüperFotospor, Fotomaç) toplumsal yapı ve yazılı basındaki gelişmeler çerçevesinde incelemektir. Çalışma, ampirik kısmı destekleyici üç kuramsal, bölüm den ve içerik analizi sonucu elde edilen bulgular ve yorum bölümlerinden oluşmaktadır. Bu çalışma betimleyici bir özellik taşını aktadır. Kuramsal bölümler, gazetelerin toplumdaki yeri, haber kavramı ve toplumsal bir olgu olarak spor başlıklarında ele alınan konuları içermektedir. Bu bölümlerde, gazeteler toplumsal, ideolojik kurumlar olarak incelenmiş ve siyasallaşma sürecindeki ve kamuoyu oluşumundaki işlevleri ele alınmıştır. Ayrıca haber yazmada önemli olan temel ilkeler ve sporun politika, milliyetçilik, ekonomi, toplumsal sınıflar, cinsiyet, yerel ve bölgesel kimlikler ve popüler kültür kavramı içindeki rolü belirtilmiştir. Son olarak da, sporun kitle iletişim araçları ve 1980 sonrası Türkiye'deki gelişmeler boyutundaki bir analizi yapılmıştır. Araştırmacının bulduğu sonuçlara göre, Türkiye'deki spor gazeteleri, kullanılan dil, haber yazımı, söylem ve içerik açısından istenilen düzeyde değildir. Gazetelerin bir toplum içindeki temel fonksiyonlarını yansıtamamaktadırlar. Araştırmacı, bu gazetelerin istenen düzeye gelmesi için gazetecilikle ilgili temel kuralları yerine getirmelerini önermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to describe the sport newspapers (Spor, SuperFotospor, Fotomaç) connected with the social structure and the devolopments of the journalism in Turkey. This study have three theoretical chapters which support the emprical part and the results which are reached by way of content analysis method. The theoritical chapters include the basic roles of print media in the society, the news concept and sport as a sociological concept. In this chapters, newspapers rewiev as sociological and ideological institutions and their roles in the political process and the creation of public opinion. In addition, the basic rules of newswritting and the roles and relation of sport with social classes, politics, economics, gender, identity, popular culture and nationalism. And the end of this chapters, the analysis of sport are made in the developments of Turkey after 1980's and the mass media. The researcher concluded that the sport newspapers in Turkey have some problems such as language, newswritting, discourse and content. They cannot reflect basic functions of the newspapers for the society. The researcher recommends that the sport newspapers have to obey the basic rules of journalism.