Türkiye'nin Ege Denizi kıyılarında yayılış gösteren Laurencia complex (Rhodomelaceae; Ceramiales) üyelerinin yayılışı ve taksonomisi
The taxonomy and distribution of the members of Laurencia complex (Rhodomelaceae; Ceramiales) at the Aegean Sea coasts of Turkey
- Tez No: 430970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Deniz Bilimleri, Biology, Botany, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma kapsamında kırmızı alglerden Laurencia complex grubu morfolojik, anatomik ve filogenetik ilişkileri bakımından ele alınmıştır. Akdeniz ekosisteminin biyoçeşitliliği ve tür zenginliği açısından önemli bir grup olmasına karşın, Laurencia complex gurubu bugüne kadar Ege Denizi kıyılarında ayrıntılı olarak incelenmemiş ve moleküler tayinleri yapılmamıştır. Bu bağlamda ele aldığımız Laurencia complex gurubuna ait taksonlar yaklaşık 500 km uzunluğa sahip örnekleme alanımızdan (Çanakkale, Pelitköy, Ayvalık, Çandarlı, Foça, Seferihisar, Özdere ve Didim) Haziran 2013-Ekim 2014 tarihleri arasında belirli zaman aralıklarında kıyıdan derinlere doğru maske-şnorkel kullanılarak ve scuba takımlarıyla aletli dalış yapılarak toplanmıştır. Toplanan örnekler morfolojik ve anatomik çalışmalar için sızdırmaz kapaklı kavanozlara alınarak önceden hazırlanmış %2-4 formaldehit ile fikse edilerek laboratuvara getirilmiştir. Moleküler çalışmalarda kullanılacak örnekler ise etiketli tüplere ayrılarak derhal strafor kutularda muhafaza edilen kuru buz içerisine alınarak laboratuvara getirilmiştir. Örnekler daha sonra morfolojik, anatomik ve moleküler yöntemlerle ayrıntılı olarak incelenmiş, sınıflandırılarak taksonomik kategorilerine ayrılmıştır. Çalışma sonucunda 7 Laurencia, 4 Osmundea, 3 Palisada ve 1 Chondrophycus olmak üzere toplam 15 takson tanımlanmıştır. Bunlardan Laurencia chondrioides Børgesen, L. dendroidea J.Agardh, L. intricata J.V.Lamouroux ile Osmundea maggsiana Serio, Cormaci & G.Furnari ve O. verlaquei G.Furnari Türkiye kıyıları için ilk kez bu çalışma ile tanımlanmıştır. Çalışmamızın son aşaması olan moleküler analizlerin de sonuçlandırılması ile Laurencia complex taksonlarının revizyonu gerçekleştirilmiş olup Akdeniz ekosistemi için literatürdeki bu eksiklik giderilmiştir. Sonuçta da Akdeniz, dolayısıyla da Dünya alg florasına ve biyoçeşitliliğin en önemli öğelerinden biri olan“Tür Çeşitliliği”nin belirlenmesine katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the red algae Laurencia complex has been investigated and determined in terms of morphological, anatomical features and phylogenetic relationships. Even though Laurencia complex is an important group for biodiversity and richness of species in Mediterranean ecosystem, comprehensive studies and molecular assays of Laurencia complex has not been studied in the Aegean Sea. In this context, Laurencia complex taxon have been sampled from approximately 500 km long coastline (Çanakkale, Pelitköy, Ayvalık, Çandarlı, Foça, Seferihisar, Özdere and Didim). Samples collected at 0.5-10 m depth from coast to deeper part with using mask-snorkel and also scuba tools in the Aegean Sea in June 2013 and October 2014. For morphological and anatomical observations of collected samples, we used sealing-jar within 2-4% formaldehyde-seawater solution to take samples coastline to laboratory. Samples that will use for molecular analysis taken with test tubes and preserved dried ice. Finally all samples that brought to laboratory were examinated elaborately by their morphological, anatomical and molecular properties and devoted to categories of taxonomic classification. As a result, totally 15 taxon have been identified which includes; 7 Laurencia, 4 Osmundea, 3 Palisada and 1 Chondrophycus taxa. With this study, Laurencia chondrioides Børgesen, L. dendroidea J.Agardh, L. intricata J.V.Lamouroux, Osmundea maggsiana Serio, Cormaci & G. Furnari and O. verlaquei G. Furnari algaes are found for the first time inin along the coasts of Turkey. Conclusion of molecular analysis, revision of Laurencia complex taxa have been achieved and deficiency of the literature in Mediterranean ecosystem for this subject were fulfilled. In conclusion, contribution to determination of species richness in Mediterranean and world algae flora have been aimed.