Malope malacoides ve Malva sylvestris (Malvaceae) türlerinin morfolojik, anatomik, palinolojik ve ekolojik yönden incelenmesi
Species of Malope malacoides and Malva sylvestris (Malvaceae) morphological, anatomi̇cal, palynological and ecological aspects to be exami̇ned
  1. Tez No: 430969
  2. Yazar: SEÇİL TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Malvaceae familyasından Malope malacoides ve Malva sylvestris türleri üzerine yapılmış biyolojik bir araştırmadır. Çalışmada her iki tür de; morfolojik, anatomik, palinolojik ve ekolojik yönden incelenmiştir. Çalışmamızın amacı, Malope cinsinin türlerinin Türkiye'deki varlığının tespit etmek ve Malope türlerine yakın özellikler gösteren Malva sylvestris türü ile farklarını belirlemek olmuştur. Çalışmada türlere ait tohum ve polenlere ait morfolojik, mikromorfolojik fotoğraflar ve ölçümler elde edilmiş, gerekli hesaplamalar yapılarak tablolar halinde karşılaştırmalı olarak ifade edilmiştir. Ayrıca çalışmamızda türlerin yayılış alanlarındaki toprak özellikleri araştırılmış, toprak istekleri ayrıntılı bir şekilde ortaya konulmuştur. Türkiye'de Malope malacoides ve Malope anatolica olmak üzere iki türünün varlığı belirtilmektedir. Ancak bunlardan Malope anatolica türünün yayılış göstermediği görülmüştür. Morfolojik açıdan yapılan incelemeler sonucunda, türlerin farklılıkları ortaya konulmuş ve betimleri genişletilmiştir. Tohum şekillerinin, M. malacoides türünün yelpaze, M. sylvestris türünün yuvarlağa yakın böbreğimsi şekilde oldukları tespit edilmiştir. Palinolojik incelemelerle, her iki türün de polen şeklinin sferoidal, ornemantasyonlarının ekinat olduğu tespit edilmiş ve mikromorfolojik ölçüm sonuçları birbirine çok yakın bulunmuştur. Bu nedenle familyada türlerin ayırt edilmesinde polen yapılarının kullanılmaması gerektiği sonucuna varılmıştır. Anatomik incelemeler sırasında ise; M. malacoides türünün kökünden alınan enine kesitlerde öz bölgesi bulunurken, M. sylvestris türünde öz bölgesinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Gövdeden alınan enine kesitlerde, ölçüm farkları dışında, hücresel bir farkın bulunmadığı, yapraktan alınan enine kesitlerde ise, M. malacoides türünde M. sylvestris'den farklı olarak sünger parankimasının bulunmadığı tespit edilmiştir. Ekolojik açıdan her iki türün de pH bakımından hafif alkali, tuzsuz, kireçli, killi-tın, organik maddece az-fakir toprakları tercih ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is a biological research on Malope malacoides and Malva sylvestris species of the Malvaceae family. Both species were examined in the study morphological, anatomical, palynological and ecological aspects. The aim of our study the species of the genus Malope's presence was to determine in Turkey and the differences between Malva sylvestris and Malope species similar characteristics have been to determine. Micromorphological photos and measurements of the seeds and pollen morphology of the species have been obtained, the calculations are made and expressed as comparative in tables. In addition, our study was to investigate the distribution of species on soil properties, soil requirements are set out in detail. The presence of Malope malacoides and Malope anatolica including two species in Turkey are mentioned. However, it was observed that Malope anatolica has not distrubuted. As a result of investigations from the morphological aspect, it has revealed differences in species and in Flora of Turkey have expanded the contained in information. During of seed examination seed shapes, they are recorded, the species of M. malacoides be fan, the species of M. sylvestris be nearly round –reniform. Also seed surface of M. malacoides was determined in the existence of testa cells, were added to work with the required measurement. As a result of palynological investigations, both species pollen type spheroidal, have been determined as the ornamentation echinate and results of micromorphological measurement were very close to each other. Therefore it was concluded to discriminate between species of pollen structure shouldn't be used. During the anatomical studies; sections of root of M. malacoides taken cross section found the pith, in M. sylvestris species were identified in the absence of the pith. In cross-section taken from the body, outside the measurement differences are where no difference in cellular, in cross-section taken from the leaf, M. malacoides species it has been not found to have the sponge parenchyma unlike M. sylvestris. Finally ecologically, in both species was determined by preference, slightly alkaline in terms of pH, salt, lime, clay-loam, less-poor soil organic matter.