Akışkan yataklı bir kurutucunun kurutma parametrelerinin belirlenmesi
Determination of drying parameters of a fluid bed dryer
  1. Tez No: 430980
  2. Yazar: UFUK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, güneş enerjili havalı kolektörlü akışkan yataklı bir kurutucu tasarlanmış ve deneysel olarak incelenmiştir. Havalı kolektörler üzerine gelen kontrolsüz güneş ışınımına karşın kolektörden çıkan havanın sıcaklığı sabit tutulmaya çalışılmıştır. Sistemin deneysel incelenmesi sırasında kızılcık, muşmula, karayemiş ürünlerinin kuruma parametreleri incelenmiştir. Ürünler için kurutma öncesi tam kuru madde oranının belirlenmesi, kurutma sırasında kütle değişimi ve kurutma sonrası fiziksel kontrolleri yapılmıştır. Sistem, kurutma sırasında set edilen 40-45 °C kurutma havası sıcaklığını sabit tutabilmek için gelen güneş ışınımına bağlı olarak kolektörden geçen havanın hızını artırmış ya da azaltmıştır. Proses kontrol cihazı set edilen sıcaklıklara bağlı olarak, invertör aracılığıyla fan debisini kontrol etmiştir. Kurutma işlemi sırasında değişken hava hızı, sıcaklığı, ürün kütlesi, güneş ışınımı, gibi değerler ölçülerek sistem verimi, ürün neminin değişimi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a fluid-bed dryer with solar-powered pneumatic collector is designed and analyzed empirically. The temperature of the air from the collector is tried to be kept stable against the uncontrolled sun beams on the pneumatic collectors. During the empirical analysis of the system, the drying parameters for cranberry, medlar and prunus laurocerasus are examined. Before drying the products, their full dry substance ratio in pre-drying phase is determined, and the physical controls for mass change during and post drying are made. To keep the drying air temperature fixed in 40-45 °C –as set for the drying- the speed of the air from the collector is increased or decreased according to the sun beams. Based on the temperature set, the process control checked the fan flow rate with an inverter. The system efficiency and product humidity change are analyzed by measuring the values for variable air speed, temperature, product mass and sunbeam etc. during the drying process