Development of new models using machine learning methods combined with different time lags for network traffic forecasting
Farklı zaman gecikmeleri ile birleştirilmiş makine öğrenme yöntemleri ile internet trafik tahmin modellerinin geliştirilmesi
- Tez No: 431029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezin amacı İletim Kontrol Protokolü/İnternet Protokolü (TCP/IP) tabanlı ağlardaki İnternet trafik miktarını Destek Vektör Makineleri (SVM), Radyal Tabanlı Fonksiyon Sinir Ağları (RBF), M5P (ağlardaki lineer fonksiyonlu karar ağacı), Rasgele Orman (RF), Rasgele Ağaç (RT), ve İndirgenmiş Hata Budama Ağacını (REP Tree) içeren makine öğrenme yöntemlerini ve Çoklu Lineer Regresyon (MLR) ve Holt-Winters'ı içeren istatiksel regresyon yöntemlerini kullanarak tahmin etmek ve istatiksel ve makine öğrenme yöntemlerinin performanslarını kıyaslamaktır. İnternet trafik tahmin modelleri üretilirken iki farklı İnternet Servis Sağlayıcısından (ISPs) sağlanılan İnternet trafiği verileri kullanılmıştır. Veri setinin ilk %66'sı eğitim kümesi olarak uygulanırken geri kalanı test kümesi olarak kullanılmıştır. Modellerin performansı Ortalama Mutlak Yüzde Hata (MAPE) değeri hesaplanarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, genel olarak SVM tabanlı ve M5P tabanlı modellerin diğer yöntemlerden daha iyi performans elde ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to forecast the amount of network traffic in Transmission Control Protocol/Internet Protocol (TCP/IP) -based networks by using different time lags and various machine learning methods including Support Vector Machines (SVM), Multilayer Perceptron (MLP), Radial Basis Function (RBF) Neural Network, M5P (a decision tree with linear regression functions at the nodes), Random Forest (RF), Random Tree (RT), and Reduced Error Prunning Error (REPTree), and statistical regression methods including Multiple Linear Regression (MLR) and Holt-Winters and compare the performance of statistical and machine learning methods. Two different Internet Service Providers' (ISPs) traffic data have been utilized to build traffic forecasting models. The first 66% of the data sets has been utilized as training sets and the rest has been used as test sets. The performance of the forecasting models for the data sets has been assessed using Mean Absulote Percentage Error (MAPE). The results show that SVM and M5P based models usually perform better than the ones obtained by the other methods.