Cevizde (Juglans regia L.) DNA markörleri ile genetik haritalama
Genetic linkage mapping in walnut (Juglans regia L.) by DNA markers
- Tez No: 431030
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KAFKAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada cevizde moleküler ıslaha geçişte temel oluşturacak ilk yoğun genetik bağlantı haritasının oluşturulması amaçlanmıştır. Maraş-12 ve Kaplan-86 ceviz çeşitlerinin melezlenmesi sonucu elde edilen F1 bireylerde genetik haritalama double pseudo-testcross tekniği uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Genetik haritalama çalışmasında AFLP, SRAP ve SSR yöntemleri kullanılmış olup sırasıyla 360, 240 ve 319 primer çifti taranmıştır. Bu primer kombinasyonlarından 45 AFLP, 40 SRAP ve 122 SSR primer çifti haritalamada kullanılmıştır. AFLP analizlerinden 452, SRAP analizlerinde 383, SSR analizlerinde 129 markör açılım göstermiştir. Açılım gösteren markörlerden 379 AFLP, 294 SRAP ve 96 SSR haritalanmıştır. Primer çifti başına düşen haritalanan markör sayısı sırasıyla 8.42 (AFLP), 7.35 (SRAP), 0.79 (SSR) olarak belirlenmiştir. Maraş-12 çeşidi genetik haritası 492 markör (68 SSR, 191 SRAP, 233 AFLP) içermiş ve 1407 cM uzunluğa sahip olmuştur. Kaplan-86 çeşidi genetik haritasında ise 461 markör (57 SSR, 191 SRAP, 213 AFLP) yer almış ve 1426 cM uzunluğa sahip olmuştur. Markör yoğunluğu Maraş-12 genetik haritasında 2.86 iken, Kaplan-86 çeşidi genetik haritasında ise 3.09 olmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda cevizde yoğun genetik haritalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to construct the most dense genetic linkage map of walnut for future molecular breeding studies. An F1 population created by crossing Maraş-12 and Kaplan-86 walnut cultivars was used, and the 'double pseudo-testcross' mapping strategy was applied to construct the parental genetic linkage maps. AFLP, SRAP and SSR techniques were used in the analysis, and 360, 240 and 319 primer pairs were firstly screened, respectively. The 45 AFLP, 40 SRAP, 122 SSR markers were used in the analysis of F1 population, and the segregated 452 AFLP, 383 SRAP, and 129 SSR markers were scored. Of them, 379 AFLP, 294 SRAP, and 96 SSR markers were mapped. The number of mapped markers per primer pair was 8.42 in AFLP, 7.35 in SRAP, and was 0.79 in SSR. Maras-12 cultivar genetic map had 492 markers (68 SSRs, 191 SRAPs, 233 AFLPs) with 1407 cM total length, while Kaplan-86 genetic map had 461 markers (57 SSRs, 191 SRAPs, 213 AFLPs) with 1426 cM total map length. Marker density was 2.86 in Maraş-12 maternal map, while it was 3.09 in Kaplan-86 paternal map. In conclusion, the most dense genetic linkage maps were constructed in this study for walnut.