Karadeniz için deterministik yöntemle tasarlanan kıyı mahmuzlarının güvenirliğe dayalı yöntemlerle irdelenmesi
Reliability based methods of shore groins designed by deterministic methods for the blacksea
- Tez No: 431098
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ELMAR BALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Mühendislik yapılarında karşılaşılan belirsizlikler, tasarım aşamasında oluşturulan sayısal model ve bu modelin bağlı olduğu değişkenlerdir. Mühendislik tasarımlarında karşılaşılan belirsizlikler çoğunlukla istatiksel yöntemler ve olasılık teorileriyle çözülmektedir. Güvenirlik analizi ise belirsizlikler sonucu oluşacak risklerin belirlenmesinde kullanılır. Ayrıca unutulmaması gerekir ki kıyı mahmuzu gibi modelleme olanaklarının zor olduğu mühendislik problemleri için oluşturulan modelin eksik olması da önemli bir belirsizlik sebebidir. Taş dolgu kıyı mahmuzları yüksek maliyetli yapılardır. Bu tür yapılar Türkiye şartlarında yük, mukavemet değerlerine bağlı olarak yüksek hasar ihtimali olan, yüksek sayıda da belirsizlik içeren yapılardır. Durum böyle iken mahmuzların güvenirliğe dayanan tasarımları önem arz etmektedir. Bu maksatla örnek teşkil etmesi için İstanbul-Riva, Pot, Kilyos, Ağva (Göksu), Şile-Ağva (Sungurlu), Şile Uzundere (Sahilköy) ve Kınıklı mahmuzları tasarım çalışması tezde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Uncertainties encountered in engineering structures are mathematical models created in the design phase and variables that depend on mathematical models. Uncertainties encountered in engineering designs are mostly solved by statistical methods and probability theories. The reliability analysis is used to determine the uncertainties resulting in risks. It must also be kept in mind that the incomplete model formed for engineering problems like shore groins in which modelling is difficult is a major reason for uncertainty. Rock fill shore groins are highly cost structures. These type of structures have high damage probability and have higher amount of uncertainties due to loading and strength. So the designs of shore groins based on reliability are of great importance. To provide an example for this purpose Istanbul-Riva, Pot, Kilyos, Agva (Goksu), Sile-Agva (Sungurlu), Sile Uzundere (Sahilkoy) and Kinikli of Shore Groins Design Report are presented in the thesis.