Scandinavian social democracy: The case of Sweden
İskandinavya'da sosyal demokrat uygulamalar: İsveç örneği
- Tez No: 43127
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKAY SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İkinci Dünya Savaşının sonundan 1970fli yılların ortalarına kadar, İskandinav ülkeleri ve özellikle İsveç, iç politikalarındaki uzlaşmaya dayalı karar alma mekanizmaları, yüksek ekonomik performansları, etkin ve kapsamlı sosyal hizmetleri ve çalışanlara sağlanan ileri hakları ile dünyanın en başarılı ülkeleri arasında gösterildiler. Yaklaşık 45 yıl kesintisiz devam eden sosyal demokrat iktidarlar süresince karşılıklı mutabakat üzerine oturtulmuş karar alma sistemi, iç politikada barışçıl bir ortamı ve karşılıklı anlayışı getirirken, hazırlanan bu uygun ortamda uygulanan iş piyasasıyla ilgili politikalar İskandinav ülkelerini uluslararası piyasalarda başarılı kılacak sonuçlar yarattı. Çok uzun süren iktidarları süresince sosyal demokratlar ekonomik istikrarın, toplumsal refahın yaratıcısı ve ayrılmaz bir parçası haline geldiler. İskandinavya 'daki ve özellikle İsveç 'deki sosyal demokrat partilerin iktidarları süresince Avrupalı diğer sosyal demokrat partilere oranla elde ettikleri başarılı sonuçlara yol açan ekonomik ve sosyal politikaların bileşimi zamanla sosyal demokrasinin ideal tiplemesi olarak değerlendirildi ve kapitalizm ile sosyalizmin mükemmel bir sentezi olarak dünyada ün kazandı. Bu çalışmanın amacı, İskandinav modelinin parçaları olarak adlandırılabilecek politik, ekonomik ve sosyal politikaları ve bunların oluşturulmasına uygun ortam hazırlayan, genel olarak İskandinav ülkelerinde ve özellikle İsveç' de sosyal demokrasinin kendine özgü özelliklerini tanımlamak, 1970 lerin sonundan itibarende modeli tehdit eden değişiklikleri ve modelin değişen şartlara uyum çabalarını açıklamaktır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From the end of World War II to the mid-1970s, Scandinavian countries in general, and Sweden in particular, were regarded as the most successful countries in the world with their consensus-oriented decision-making process, economic success, generous and comprehensive welfare services and rights granted to the workers. During about forty years of continuous social democratic governments, the consensus-oriented decision making process created a peaceful and harmonious platform in internal politics enabling sound labor market policies to be implemented, bringing success to the Scandinavian economies in the world scene. The relative success of Scandinavian and particularly Swedish social democrats in achieving economic stability and growth and establishing the social security network compared to their European counterparts naturally drew the attention of the rest of the world. The economic and social policies implemented by them were evaluated as the ideal type of social democracy and the perfect combination of capitalism and socialism. The purpose of this study is to give an overview of the distinctive characteristics of“ Scandinavian Model ”and particularly Swedish implementations of political, economic and social policies as well as the to explain the factors affecting the model after the mid-seventies and how it is manipulated to adapt to changing conditions. Xll