İskandinav sinemasında auteurien perspektiften sosyal temalar: Joachim Trier ve Ruben Östlund örneği
The social themes in Scandinavian cinema from an auteur perspective: The case of Joachim Trier and Ruben Ostlund
- Tez No: 963003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sinema sanatı günümüz çağdaş dünyasında bir anlatı aracı olarak varlığını sürdürmesi, birçok yönetmenin kendine has üslup ve özelliğinin doğmasına neden olmaktadır. Auteur kuramının önemli kuramcılarından olan François Truffaut'nun Andre Bazin'in ve Peter Wollen'ın görüşlerine göre auteur kuramı, yönetmenlerin filmlerinde kişisel izlerini bırakması, kendilerine özgü bir sinematografik dil geliştirmesidir. İskandinav sinemasına bakıldığında ise, Joachim Trier ve Ruben Östlund gibi yönetmenlerin kendilerine has üslupları oldukça geniş bir inceleme alanı sunmaktadır. Buradan hareketle bu çalışmada, Joachim Trier ve Ruben Östlund'un seçilen üç adet filmindeki sosyal temalar auteurien bir perspektiften incelenecektir. Çalışmanın ilk bölümünde auteur kuramına ve İskandinav sinema tarihine genel bir bakış sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde amacı, yöntemi, kapsamı ve sınırlılıklarına değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise örneklem olarak seçilen filmler incelenip, sosyal temalar açısından analiz edilmiştir. Örneklem olarak Joachim Trier'in Reprise (2006), Oslo 31, August (2011) ve The Worst Person in the World (2021) filmleri Ruben Östlund'un Force Majeure (2014), The Square (2017) ve Triangle of Sadness (2022) filmleri seçilmiştir. Seçilen filmler amaçsal örnekleme yöntemi kullanılarak beş sahne ile sınırlandırılmıştır. Norveçli yönetmen Joachim Trier ile İsveçli yönetmen Ruben Östlund'un seçili filmleri üzerinden yapılan film analizlerinde yönetmenlerin kendilerine has stilistik ve anlatısal özellikleriyle şekillenen, birey-toplum ilişkileri, sınıfsal eşitsizlikler, kimlik bunalımları, toplumsal normlar ve etik ikilemler gibi temalar ön plana çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that the art of cinema continues to exist as a narrative tool in today's contemporary world leads to the emergence of the unique style and characteristics of many directors. According to the views of François Truffaut, Andre Bazin and Peter Wollen, who are important theorists of the auteur theory, the auteur theory is that directors leave their personal traces in their films and develop a unique cinematographic language. When we look at Scandinavian cinema, the unique styles of directors such as Joachim Trier and Ruben Östlund offer a wide field of analysis. In this study, the social themes in three selected films by Joachim Trier and Ruben Östlund will be analyzed from an auteurist perspective. In the first part of the study, an overview of auteur theory and the history of Scandinavian cinema is presented. In the second part of the study, its purpose, method, scope and limitations are mentioned. In the third part of the study, the films selected as a sample are examined and analyzed in terms of social themes. Joachim Trier's Reprise (2006), Oslo 31, August (2011) and The Worst Person in the World (2021) and Ruben Östlund's Force Majeure (2014), The Square (2017) and Triangle of Sadness (2022) were selected as the sample. The selected films were limited to five scenes using purposive sampling method. In the film analysis of the selected films of Norwegian director Joachim Trier and Swedish director Ruben Östlund, themes such as individual-society relations, class inequalities, identity crises, social norms and ethical dilemmas, which are shaped by the directors' unique stylistic and narrative features, are brought to the fore.