The profession without a frame: The assessment of psycho-symptomatology and help seeking attitudes of set workers in relation to burnout
Çerçevesiz bir meslek: Set işçilerinin psiko-semptomatoloji ve yardım arama tutumlarının tükenmişlik ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 431510
  2. Yazar: ECE AKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ZARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki set işçilerinin psikopatolojik semptomatoloji ve profesyonel yardım arama tutumunun tükenmişlik düzeyleri kapsamında değerlendirilmesidir. Araştırmaya 432 set işçisi katılmıştır. Anket paketinde sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Kısa Semptom Envanteri (KSE), Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği- Kısaltılmış Form (PYÖT-K) ve Maslach Tükenmişlik Envanteri (MTI) bulunmaktadır. İş yükü ve tükenmişlik arasında aynı yönde; gelir, yaş ve meslekteki deneyim süresi arasında ters yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Dizi çalışanlarının ve setteki departmanlardaki asistanların tükenmişlik düzeyleri daha yüksek seviyede bulunmuştur. Aynı zamanda tükenmişlik ile depresyon, anksiyete, olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite açısından psikolojik belirti gösterme arasında aynı yönde bir ilişki bulunmuştur. Yardım arama tutumu dikkate alındığında, duyarsızlaşma ile aynı yönde, kişisel başarı ile ters yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu çalışmada demografik değişkenler kontrol altında tutulduğunda, psikolojik semptomatolojinin ve yardım arama tutumunun tükenmişliği yordaması da incelenmiştir. Son olarak, film ve dizi sektörü gibi belli meslekler için yeni bir psikoterapi anlayışı önerisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to assess burnout levels of set workers in Turkey in the scope of psychopathological symptomatology and professional help-seeking attitude. A sample of 432 set workers participated to the study. Survey package included Demographic Information Form, The Brief Symptom Inventory (BSI), The Scale of Attitudes toward Seeking Psychological Help- Shortened (ASPH-S) and Maslach Burnout Inventory (MBI), respectively. The results revealed that there was a positive correlation between work load and burnout whereas a negative correlation with income, age and years of experience. The results also indicated the set workers in working in TV series and the assistants in the departments were experiencing higher levels of burnout. It was also found that there was a positive correlation between burnout and psychological symptoms in terms of depression, anxiety, negative sense of self, somatization and hostility. When help seeking attitude was taken into consideration, it was found that there was a positive relation between depersonalization and a negative relation with personal accomplishment. The present study also investigated whether the correlated psychological symptomatology and attitude toward seeking psychological help predict burnout while controlling for demographic variables. Finally, it was discussed for a suggestion of a new understanding of psychotherapy for certain professions, like the film and TV series industries.