Radyoterapi gören baş ve boyun tümörlü olgularda PET/BT ve difüzyon ağırlıklı MRG'nın korelasyonu
PET/CT and diffusion weighted MRI correlation after radiotherapy of head and neck tumors
  1. Tez No: 431558
  2. Yazar: EDİS ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN BAYRAKTAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Baş ve boyun kanserleri, difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntülemede (DA MRG) difüzyon kısıtlanmasına ve pozitron emisyon tomografide (PET/BT) artmış FDG tutulumuna neden olabilmektedir. Çalışmamızda baş ve boyun kanserlerinde DA-MRG ve PET/BT bulgularının birbirleri ile ilişkisi ve tedavi sürecindeki değişimi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dahil edilen 36 baş - boyun kanserli hastanın DA-MRG ve FDG PET/BT parametreleri retrospektif olarak değerlendirildi. Radyoterapi yanıtı olan ve olmayan baş-boyun tümörlerinin ADC ve SUV değerleri Kruskal Wallis tek yönlü ANOVA ve Mann-Whitney U testi kullanılarak karşılaştırıldı ve tedavi sürecindeki değişimi incelendi. Bulgular: Baş-boyun karsinomlarda ortalama ADCmin, ADCmean ve ADCmin/mean değerleri sırasıyla 0,68 ± 0.17 × 10−3 mm2/s; 0,82 ± 0.17 x 10−3 mm2/s ve 0,83 ± 0.10 mm² /s idi. Ortalama SUVmean ve SUVlbm değerleri sırasıyla 14.65 ± 5.5 ve 10.96 ± 5.1idi. Spearman korelasyon katsayısı analizinde ADC ile SUV değerlerinin arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon bulunmadı. Anlamlı korelasyon bulunmasa da, baş-boyun tümörlerinin SUV değerlerinde artış ile birlikte ADC değerlerinde düşüş izlendi. İstatistiksel anlamlı korelasyon bulunmasa da tedavi sürecinde RT'ye yanıt vermeyen tümörlerde ADC ve SUV değerlerinin daha yüksek olduğu tespit edildi. Sonuç: Baş ve boyun tümörlerinde ADC ve SUV değerlerinin birbirinden bağımsız biyomarkerler olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Head and neck carcinoma may cause a decreased apparent diffusion coefficient (ADC) on diffusion-weighted magnetic resonance imaging (DW MRI) and an increased standardized uptake value (SUV) on fluorodeoxyglucose (FDG) positron emission tomography (PET/CT). We analysed the reproducibility and treatment-related changes of ADC and SUV measurements in head and neck carcinoma and evaluated whether these biomarkers are correlated or independent. Materials and Method: This retrospective analysis of DW MRI and FDG PET/CT data series included 36 head and neck carcinoma. Kruskal-Wallis one-way ANOVA and Mann-Whitney U method was used to detect any statistical correlation and prognostic significance of ADC and SUV values in responders and nonresponders to radiotherapy. Results: Mean ADCmin, ADCmean and ADCmin/mean in head and neck carcinoma were 0,68 ± 0.17 × 10−3 mm2/s; 0,82 ± 0.17 x 10−3 mm2/s and 0,83 ± 0.10 mm² /s, respectively. Mean SUVmean and SUVlbm were 14.65 ± 5.5 and 10.96 ± 5.1, respectively. Spearman's correlation analysis showed no significant correlation between ADC and SUV measurements. Although statistically not significant, a trend towards higher SUV and lower ADC was observed in head and neck tumors. Statistically not significant a trend towards higher SUV and higher ADC was observed in nonresponders to radiotherapy. Conclusion: Our data suggest that ADC and SUV values are reproducible and independent biomarkers in head and neck carcinomas.