Postmenopozal 55 – 65 yaş arası tip 2 diabetes mellitus hastalarında osteoporoza bağlı kırık riskinin araştırılması
Investigation of risk of osteoporotic fracture in postmenopausal patients between the ages 55-65, with TYPE2 diabetes mellitus
  1. Tez No: 431557
  2. Yazar: DİĞDEM AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NUMAN TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tip 2 DM hastalarda KMD değerlerinden bağımsız olarak kırık riskinde artış olduğunu gösteren meta analizler mevcuttur. Diyabette kemik frajilitesindeki artış pentosidin ile ilişkilendirilmiştir. Çalışmamızda postmenopozal Tip 2 DM hastalarda kontrol grubuna göre diyabete bağlı olarak artmış kırık riskini ortaya koymak için WHO FRAX ölçeğini kullanarak hesapladığımız kırık riski yüzdesi ile kemik turnover belirteçleri, sclerostin ve pentosidin düzeylerinin ilişkisini göstermeyi planladık. Çalışmaya 55-65 yaş arası 80 postmenopozal kadın alındı. 50 kişi Tip 2 DM grubuna ve 30 kişi (DM olmayan) kontrol grubuna alındı. Çalışmaya sekonder osteoporoz nedenlerine sahip hastalar alınmadı. Diyabetik ve kontrol grubu arasında kırık riski yüzdeleri ve kemik turnover belirteçleri, pentosidin, sclerostin düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca kırık riski yüzdesi, KMD değerleri ile serumda bakılan belirteçler arasında korelasyon saptanmadı. Diyabetik hastalarda osteoporoza bağlı kırık riskini değerlendirmede KMD yetersiz olup, kandaki belirteçlerden faydalanılması ve FRAX a entegre edilebilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
There are some meta analysis about high fracture risk in type 2 DM group, independent of high BMD values. Fracture risk in DM; related with Pentosidine. In this study we aimed to determine whether there is a relation between bone turnover markers, pentosidin, sclerostin and increased fracture risk, calculated with WHO FRAX algoritm. In totaly, 80 postmenupausal women between ages 55-65 were included to this study. 50 patients with type 2 DM for DM group and 30 patients choosed for control group. Patients who have seconder osteoporosis were excluded. As a result of study there was no significant difference between with diabetics and control group as following parameters: Bone turnover markers, pentosidin and sclerostin levels and fracture risk percentages. Morover, among the markers assesed by fracture risk persentages no significant correlation determined.