Deneysel temas tipi yanıklarda, acil uygulanan tedavi yöntemlerinin yara iyileşmesi üzerine etkilerinin ipek proteini serisinin(ipek böceği kozasından elde edilen saf molekül) topikal tedavisi ile karşılaştırılması
Comparison of the topical sericine(pure molecule derived from silkworm cocoons) treatment and the effects of emergency treatment methods on the wound healing in experimental contact burns
- Tez No: 431570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yanıklar travmatik yaralanmaların ciddi bir alt kümesidir ve yol açtıkları mortalite ve morbidite nedeni ile toplumlar için büyük bir problem teşkil etmektedir. Yanık tedavisi ve bakımı uzun sureli ve masraflı bir süreçtir. Yanık yarası iyileştirmede topikal olarak kullanılan ilaçlar arasında %1 Gümüş sülfadiazin (GSD) krem dünya genelinde en yaygın olarak kullanılan ajandır ve GSD 'nin pek çok farklı yanık modelinde incelendiğine ait yayınlar mevcuttur. Son yıllarda ipek böceğinde bulunan epitel hücreleri tarafından sentezlenmekte olan doğal bir polimer olan ipek proteinin major 2 proteininden biri olan serisinin, bazı hücre zarları üzerinde proliferatif etkisinin olduğu ve çeşitli biyolojik aktivitelerinin olduğu gösterilmiştir. Yapılan literature taramasında yanık hastalarında veya deneysel yanık modellerinde ipek protein serisinin etkileri üzerine klinik ve deneysel çalışmaların oldukça az ve yetersiz olduğu dikkat çekmektedir. Bu nedenle serisinin deneysel temas tipi yanıklarda yara iyileşmesi üzerine etkili olup olmadığının belirlenmesi ve etkilerinin yanıkların akut tedavisinde dünyada en yaygın kullanılan topikal ajan olarak kabul görmüş GSD ile karşılaştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
1% Silver sulfadiazine (SSD) is the mostly used agent among the drugs used for treating burnt wounds topically and there are many publications which study the use of SSD for different burn models. In the recent years, sericin which is one of the major 2 proteins of silk protein which is a natural polimer synthesized by epithelial cells found in silkworm has been shown to have proliferative effects on some cell membrane and to exert various biological activities. The literature review shows that the clinical and experimental studies on the effects of silk protein sericin on burn patients or experimental burn wound models is considerably few and inadequate. Therefore, it is aimed to determine whether sericin has an effect on healing of the healing of experimental contact type burn models and to compare its effects on burns with SSD which is accepted as a commonly used topical agent around the world.