Impact of pharmaceutical care in diabetic cancer patients
Kanserli diyabet hastalarında farmasötik bakım planının etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 431590
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı kanser tiplerine sahip olan diyabetik kanser hastalarında farmasötik bakım hizmetlerinin diyabetin ve kanserin klinik sonuçların etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Kontrollü, prospektif ve gözlemsel olan çalışma, farklı kemoterapileri alması uygun görülmüş olan yeni kanser tanılı 100 hastada gerçekleştirilmiştir. 50 hasta kontol grubuna atanırken, diğer 50 hastaya kemoterapi takvimlerine uygun şekilde farmasötik bakım uygulanmış ve bu grup farmasötik bakım grubu olarak kabul edilmiştir. Her iki grup için klinik sonuçlar kemoterapi protokollerine uygun olarak başlangıçta (kemoterapi öncesinde), 1. ölçümde (her 7 günde bir kemoterapi alan hastalarda 2. kemoterpi küründen sonra, her 14 gün ve 21 günde kemoterapi alan hastalarda 1. kemoterapi küründen sonra) ve 2. ölçümde (sonda) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study was to evaluate the effective provision of pharmaceutical care services on the clinical outcomes of diabetes mellitus and cancer in diabetic patients suffering from different types of cancer. Method: This is a controlled prospective observational study carried out on 100 diabetic patients newly diagnosed with diverse types of cancers eligible for different chemotherapy. Fifty patients served as a control group, the other fifty patients served as pharmaceutical care group and received pharmaceutical care services during the required chemotherapy protocol schedules. The clinical out-comes for both groups were followed at the baseline reading (before starting the chemotherapy), the 1st reading (after the 2nd cycle for patients receiving the chemotherapeutic regimen every 7 days, after the 1st cycle for patients receiving the chemotherapeutic regimen every 14 days, and every 21 days), and the 2nd reading (at the end) of the required chemotherapy protocol schedule.