Senil osteoporozlu kadınlarda farmasötik bakım ihtiyaçlarının saptanması ve alendronat tedavisinde hasta eğitimi ve tedavi izleminin önemi
Determination of the pharmaceutical care issues in senile osteoporotic women and impact of the patient education and monitoring in alendronate treatment.
- Tez No: 267929
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VEHBİ İZZETTİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamızda, en az 3 aydır bifosfonat (alendronat) tedavisi almakta olan 65 yaş ve üzeri 46 senil osteoporozlu kadın hastada (1.grup) farmasötik bakım ihtiyaçlarını saptamayı ve yeni senil osteoporoz tanısıyla alendronat tedavisi almaya başlayacak olan 33 kadın hastada da (2.grup) hasta eğitimi ve tedavi izleminin önemini gözlemlemeyi amaçladık. Ayrıca tedavi izlem sürecinde serum kalsiyum (Ca), fosfor (P), alkalen fosfataz (ALP) ve paratiroid hormon (PTH) değerleri ve idrar kalsiyum/kreatinin oranını ölçerek, tedavinin bu parametrelere etkisini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to determine the pharmaceutical care needs of 46 female patients of ?65 years of age, receiving bisphosphonate (alendronate) treatment with a former diagnosis of senile osteoporosis (1st group) and to assess the outcomes of pharmacist-led patient education and therapy monitoring of 33 female patients newly diagnosed as senile osteoporosis and prescribed bisphosphonate (alendronate) treatment (2nd group). Also, the effects of bisphosphonate (alendronate) treatment on the parameters of serum calcium, phosphorus, alkaline phosphatase (ALP), parathyroid hormone (PTH) and urinary calcium/creatinine ratio during the monitored period of the treatment were evaluated.