Hemodiyaliz hastalarında ayak refleksolojisi uygulamasının konstipasyona etkisi
The effect of foot reflexology practice in hemodialysis patients on constipation
  1. Tez No: 431654
  2. Yazar: AMİNE DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY HİNTİSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırma, hemodiyaliz hastalarında ayak refleksolojisi uygulamasının konstipasyona etkisini değerlendirmek amacı ile deneysel olarak yapıldı. Araştırma, Kasım 2015- Şubat 2016 tarihleri arasında Özel Yavuz Selim Diyaliz Merkezi ve Özel RNS Diyaliz Merkezi'nde hemodiyaliz tedavisi alan 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere 60 hasta ile gerçekleştirildi. Veriler,“Hasta Bilgi Formu”,“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği”,“Bristol Dışkı Kıvamı Skalası”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ile araştırmacı tarafından toplandı. Deney ve kontrol grubundaki hastalara başlangıç haftasındaki ilk hemodiyaliz seansı öncesinde bütün veri toplama araçları uygulandı. Deney grubu hastalarına başlangıç haftasındaki ilk hemodiyaliz seansı sırasında ilk ayak refleksolojisi uygulaması yapıldı. Bu uygulama, deney grubundaki hastalara dört hafta boyunca her hemodiyaliz seansında bir kez olmak üzere toplam on iki kez uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara ise ayak refleksolojisi uygulaması yapılmadı. Deney ve kontrol grubu hastalarına, üçüncü, altıncı ve dokuzuncu hemodiyaliz seansı sırasında“Görsel Kıyaslama Ölçeği”, on ikinci hemodiyaliz seansı sırasında“Konstipasyon Ciddiyet Ölçeği”,“Bristol Dışkı Kıvamı Skalası”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”tekrar uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study was performed as interventional to determine the effect of foot reflexology practice in hemodialysis patients on constipation. The study was carried with 60 patients as 30 experimental and 30 control group received hemodialysis treatment between November 2015-February 2016 in Private Yavuz Selim Dialysis Center and Private RNS Dialysis Center, in Trabzon. The data was collected with“Patient Information Form”,“Constipation Severity Scale”,“Bristol Stool Consistency Scale”and“Visual Analog Scale”by the researcher. All of the data collection tools were applied to experimental and control group patients before first hemodialysis session in beginning week. The first foot reflexology practice was performed to experimental group patients during the first hemodialysis sessions in beginning week. This practice was implemented to experimental group patients totally twelve times once in each hemodialysis session throughout four weeks. Foot reflexology practice wasn't performed in control group patients. During the third, sixth and ninth hemodialysis session“Visual Analog Scale”, during the twelfth hemodialysis session“Constipation Severity Scale”,“Bristol Stool Consistency Scale”and“Visual Analog Scale”were applied again to experimental and control group patients.