Paroksetin ve venlafaksinin morfin toleransı üzerine etkisinin farelerde hot plate testi ile incelenmesi
The evaluation of the effects of paroxetine and venlafaxine on the tolerance induced by morphine on hot plate in mice
- Tez No: 431657
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE DUMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kronik morfin uygulamasına bağlı olarak morfinin analjezik etkisine tolerans gelişebilmektedir. Opioidlere karşı gelişen toleransın mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Ağrı modülasyonunda, serotonin ve noradrenalin anahtar rol oynamaktadır. Çalışmalar, antinosiseptif etkinlikte noradrenalin düzeyinin arttığını göstermiştir. Morfin uygulamasının serotonin salıverilmesi, sentezi ve metabolizmasında artışa neden olduğu bildirilmiştir. Çalışmamızda, farelerde paroksetin ve venlafaksinin (5-10-20 mg/kg dozlarında) morfin toleransı üzerine etkisi araştırıldı. Dişi ve erkek sayıları eşit olacak şekilde, KTÜ Tıp Fakültesi Cerrahi Araştırma Merkezi laboratuvarlarından randomize olarak seçilmiş, 25-50 g ağırlığında 96 fare kullanılarak altı çalışma grubu oluşturuldu. Kontrol grubuna oral gavajla serum fizyolojik; morfin toleransını değerlendirmek amacıyla oluşturan gruba morfin (10 mg/kg/gün, s.k.) uygulandı. Deney gruplarından ikisi, kendi içinde üçe bölünerek oral gavaj ile her bir alt gruba 5, 10, 20 mg/kg dozlarında yalnızca paroksetin ve yalnızca venlafaksin verildi. Kalan iki grup da kendi içinde üçe bölünerek 5, 10, 20 mg/kg dozlarda oral gavajla paroksetin veya venlafaksin uygulamasıyla eş zamanlı olarak her bir fareye 10 mg/kg dozda s.k. morfin uygulandı. Sekiz gün boyunca ilaç verilen deney hayvanlarının hot plate testinde ilaç öncesi ve sonrası ölçümleri alınarak antinosiseptif etki değerlendirilmesi yapıldı.
Özet (Çeviri)
As a result of the chronic morphine administration, tolerance can develop to analgesic effect of morphine. The mechanism of tolerance induced by opioids could not be completely elucidated. Serotonin and noradrenaline play a major role in pain modulation. The studies have shown that norepinephrine level increases during the antinociceptive activity. Morphine administration caused an increase in serotonin turnover. In our study, 5-10-20 mg/kg doses of paroxetine and venlafaxine were evaluated for their effect on morphine tolerance in mice. As to be equal to the number of male and female, six study groups which are selected randomly from KTU Faculty of Medicine and Surgery Research Center Laboratory and using 96 mice in 25-50 g weight were formed. Physiological saline by oral gavage was administrated to control group and morphine (10 mg/kg/day, s.c.) was administrated to morphine group which was the group formed to evaluate morphine tolerance. Each of two experimental groups was divided into three sub-groups and 5-10-20 mg/kg paroxetine and venlaflaxin was administrated solely to each subgroup. Each of two remaining groups was divided into three sub-groups and 5-10-20 mg/kg paroxetine and 5-10-20 mg/kg venlaflaxin was administrated to each subgroup by oral gavage. Meanwhile; morphine (10 mg/kg, s.c) was administered to every mice in these two groups. Antinociceptif effect was evaluated on test animals which were drugs administered for eight days by taking the measurement of pre and post treatment.