Selektif serotonin geri alım inhibitörleri ve serotonin – noradrenalin geri alım inhibitörleri ile indüklenen huzursuz bacak sendromunun yaşam kalitesi, tedaviye uyum üzerindeki etkilerinin ve risk faktörlerinin araştırılması
Investigation of the effects and risk factors on the quality of life, adaptation to the treatment of the restless legs syndrome induced BY SSRİ-SNRI
  1. Tez No: 646164
  2. Yazar: HATİCE ÇETİN ERDEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖZBEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Selektif serotonin gerialım inhibitörleri (SSGİ) ve serotonin noradrenalin gerialım inhibitörleri (SNGİ) en sık reçetelenen antidepresan grupları arasında yer alır. Huzursuz bacaklar sendromu sıklıkla tanı almayan sensorimotor bir bozukluktur. Her ne kadar literatür antidepresan kullanıcılarında HBS oranı hakkında yeterli bilgi sağlamasa da, birçok olgu raporu SSGİ / SNGİ'lerin HBS'yi indüklediğini önermektedir. Bu tez çalışmasının amaçları; (1) HBS'nin sıklığını, (2) HBS'nin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini ve, (3) HBS için risk faktörlerini SSGİ / SNGİ ile tedavi edilen hastalarda araştırmaktır. Bir aydır SSGİ / SNGİ ile tedavi edilen psikiyatrik poliklinik hastalarında Mart 2019'dan Ocak 2020'ye kadar prospektif bir gözlemsel çalışma yürüttük. HBS semptomları IRLSSG ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi SF-36 ölçeği ile belirlendi Tüm örneklemde, IRLSSG'ye göre HBS sıklığı %25.2'ydi. Essitalopram, fluoksetin, sertralin, paroksetin, duloksetin ve venlafaksin ile tedavi edilen hastalarda HBS oranları sırasıyla %29.5, %21.2, %27.7, %27.8, %9.1 ve %12.5'ti. HBS'li hastalarda, SF-36'nın ağrı alt ölçeğindeki puanı daha yüksekti. Ancak fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, canlılık, mental sağlık, emosyonel rol, sosyal fonksiyon ve genel sağlık alt ölçekleri açısından farklılık yoktu. Bu tez çalışması, SSGİ / SNGİ kullanıcıları arasında HBS sıklığının değiştiğini göstermektedir. Ek olarak, HBS'nin bulunması SF-36'nın ağrı alt ölçeğini belirgin olarak etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Selective serotonin reuptake inhibitors (SSRI) and serotonin noradrenaline reuptake inhibitors (SNRI) are among the most prescribed antidepressants classes. Restless legs syndrome (RLS) is a sensorimotor disorder which is often under-diagnosed. Although the literature not provides a reliable information about the rate of RLS in antidepressant users, several case reports have suggested that SSRI / SNRI could induce RLS. The aims of this thesis study were to investigate; (1) the frequency of RLS, (2) the effects of RLS on quality of life and, (3) the risk factors for RLS in patients treated with SSRI / SNRI. We conducted a prospective observational study from March 2019 to January 2020 in psychiatric outpatients who treated with SSRI / SNRI for a month. RLS symptoms were evaluated with the International RLS Study Group's standardized questionnaire (IRLSSG). Health quality was assessed by SF-36 scale. In the total sample, the frequency of RLS according to IRLSSG was 25.2%. The rates of RLS in patients treated with escitalopram, fluoxetine, sertraline, paroxetine, duloxetine and venlafaxine were 29.5%, 21.2%, 27.7%, 27.8, 9.1% and 12.5%, respectively. Pain subscale score of SF-36 was higher in patients with RLS. However, there were no differences in terms of physical functioning, role physical, vitality, mental health, role emotional, social functioning and general health subscales. This thesis study demonstrates that the frequency of RLS varied among the SSRI / SNRI users. Additionally, RLS occurrence may significantly influence the pain subdomain of SF-36 of patients treated SSRI / SNRI.