Tbars-malondialdehit (MDA) analizinde hemolizin interferans etkisinin incelenmesi
Investigation of interference effect of hemolysis in tbars-malondialdehyde (MDA) analysis
- Tez No: 431664
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM ÖREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hemoliz, eritrositlerin hücre membranındaki hasar sonucu başta hemoglobin olmak üzere eritrositlerin içerdiği tüm materyalin içinde bulunduğu serum veya plazmaya geçmesidir. Hemoliz, serbest hemoglobin konsantrasyonun yaklaşık 15-20 mg/dL olması durumunda kan parametrelerini interfere etmeye başladığı gösterilmiştir. Hemolitik interferans serum veya plazmadaki bir analitin hemolizin etkilerine bağlı olarak analit konsantrasyonlarında meydana getirdiği istem dışı değişimdir. Özellikle spektral interferans bunlar içinde en önemlilerinden biridir. Hemoliz özellikle 540 ve 570 nm'lerde spektral inerferansa neden olmaktadır. Malondialdehit (MDA) temel araştırmalarda en çok kullanılan bir lipid peroksidasyon değerlendirme yöntemi olup 532 nm de spektrofotometrik ölçümler yapılır. Bu çalışmanın amacı; hemolizin MDA analizi üzerine olan interferans etkisinin incelenmesi ve hemoliz için MDA ölçümünü etkileyen eşik (cut off) değerinin belirlenmesidir. Sonuç olarak hala yoğun şekilde çalışmaları yapılan MDA'nın her iki serum havuzunda da (düşük ve yüksek) MDA düzeylerinin etkilendiği görülmüştür. Yüksek MDA serum düzeyinde hemoliz indeksi yaklaşık 400-450 aralığında bir değerde sapmaya neden olurken, düşük MDA serum düzeyinde bu değer yaklaşık olarak 500-600 aralığında bir değerde sapmaya neden olmuştur. Bu nedenle bu değerler ve üzeri için hata payı getirdiğinden çalışmalara dahil edilmemelidir. Ayrıca düşük serum MDA gruplarında daha yüksek interferans olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hemolysis is passing of all of the material of erythrocyte membrane, especially hemoglobin, into the serum or plasma as result of erythrocyte membrane damage. It has been shown that when the hemolysis is composed of nearly 15-20 mg/dL of free hemoglobin concentration, hemolysis started to interfere blood parameter. Hemolytic interference, an analyte in serum or plasma depends on effects of hemolysis, is involuntry change which is generated in analyte concentration. Especially spectral interference is one of the most important of them. Hemolysis causes to spectral interference especially in 540 and 570 nanometer. Malondialdehyde is a lipid peroxydation assessment method is used mostly in basic research and spectrometric measuring is done in 532 nm. The aim of this study: investigation of interference effects of hemolysis on MDA analysis and identifying of threshold value for hemolysis which affect MDA measurement. As a result both MDA's serum pools (low and high) that is still studied intensely, it was observed that MDA stages were effected. Hemolysis index caused deflection at approximately between intervals of 400-450 at high MDA serum stages, this vaule caused deflection at approximately between intervals of 500-600 at low MDA serum stages. Therefore these values and above of them shouldn't be included to studies because they need tolerance. Also it was observed that there were higher interferences at low serum MDA groups.