Yırtıklı retina dekolmanlarında retina altı sıvının biyokimyasal ve ultrasonografik değerlendirilmesi
- Tez No: 3829
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
V-ÖZET Retina dekolmanlı 28 olgu'nun retina altı sıvısı ekograîi ve protein elektroforezi ile incelenmiş, elde edilen sonuçlar istatiksel olarak değerlendirilerek yapılan guruplar arasındaki farklılık ve ilişkiler literatür bilgileri ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Dekolman süreleri 5 gün ile 1 yıl arasında değişen olguların yaşları 13-75 arasında olup 1 8*1 (%642) erkek, 10'u (%35.7) kadındı. R.A.S. ekojenitesi bakımından, erken dönem olgularla; nüks ve PVR' li olgular ve nüks olgularla diğerleri arasında anlamlı farklılık (po.o5). Globulin miktarları dikkate alındığında da; nüks olgularla diğerleri arasında, küçük yırtıklılarla büyük yırtıklılar arasındaki fark istatiksel olarak önemli çıkarken yine diğer tüm gurupların birbir leri ile karşılaştırılmaları önemli bir farklılık belirlemedi(p>o.o5). Hernekadar ki I inik olarak retina dekolmanı prognozu belirlene- bilîrsede, optik ortam opasiteleri nedeniyle fundusun değerlendiril mesinde güçlük gösteren olguların, belirli bir özellik sergileyen R.A.S. lan, ultrasonogram olarak incelenerek operasyon öncesi prognozun değerlendirilmesinde yardımcı olacaktır
Özet (Çeviri)
Yİ -SUMMARY Subretinal fluids (SRF) from 28 cases with retinal detachment were examined by ultrasonography and protein electrophoresis, the results were statistically evaluated, discussed and compared to the literature in terms of the differences and relations between the groups. The duration of the detachment varied between 5 days to 1 year, the ages varied between 13-75, 18 cases were male (642%), 10 female (35.7%) When obtaining echoes in SRF is concerned, a significant difference was found between early detachments and reoperated cases or cases proliferative vitreoretinopathy (PVR) (po.os). When globulin levels fn SRF were examined, a significant difference was found between reoperated cases and others, and also between smal and large sized tears, but no significant difference was found in comparison of other groups with each other (p>o.os). Although, prognosis of retinal detachment we can be detected clinical iy, ultrasonographic examination of SRF that show special characteristics in cases with optic media opacities will contribute to the evaluation of preoperative prognosis.