Arteryel stifnes ve egzersizle indüklenen hipertansiyon arasındaki ilişki
The relationship between arterial stifness and exercise induced hypertension
  1. Tez No: 431712
  2. Yazar: ELİF KURUMAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada normotansif bireylerde bazal arteryel stifnes (AS) parametrelerinin egzersizle indüklenen hipertansiyonun (EİHT) bir öngördürücüsü olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza efor testi planlanan, kardiyovasküler hastalık öyküsü olmayan 167 hasta alındı. Efor testi öncesi aplanasyon tonometri cihazı Spygmocor ile AS parametreleri ölçüldü. AS, aortik nabız dalga hızı (PWV) ve augmentasyon indeksi (AIx@75) ile değerlendirildi. Efor testi Bruce protokolüne göre yapıldı. Her evrede ve toparlanma 1., 3. ve 5. dakikada sistolik kan basıncı (SKB) ve diyastolik kan basıncı (DKB) ölçüldü. EİHT, erkeklerde SKB >190 mmHg, kadınlarda SKB >170 mmHg olarak tanımlandı. Anormal toparlanma SKB yanıtı ise, toparlanma 5.dakika SKB nin pik egzersiz SKB na oranının 0.90 ve üzeri olması şeklinde tanımlandı. Bulgular: Çalışmaya 48 kadın, 119 erkek (ortalama yaş 35±11.9 yıl) olmak üzere 167 hasta alındı. EİHT, 14'ü erkek (%70), 6'sı kadın (%30) olmak üzere toplam 20 hastada görüldü. Demografik veriler açısından sadece vücut kitle indeksi (BMI), EİHT grubunda anlamlı yüksekti. AS parametreleri her iki grupta benzerdi. Anormal toparlanma SKB yanıtı olan grupta PWV de artış eğilimi vardı. Ancak bu artış istatistiki anlamlılık sınırını geçmedi (p=0.052). Alx@75 ölçümünde anlamlı fark yoktu. Sonuç: Bu çalışmada gençlerde EİHT ve AS parametreleri arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Bunun nedeni hasta sayısının azlığı ve hastaların HT populasyonunu tam yansıtmaması olabilir. Çalışmamızda genç ve BMI düşük hastalar olduğu için bulduğumuz sonuçlar tüm yaş gruplarına genellenemez. Bu nedenle konuyla ilgili daha geniş çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to examine, in normotensive subjects, whether basal arterial stiffness (AS) parameters is a predictor of exercise induced hypertension (EIHT). Methods: The participants of this study were normotensive adults without cardiovascular diseases, who had undergone exercise tests. AS parameters of patients were measured by Spygmocor applanation tonometer device before the exercise test. AS parameters evaluated with aortic pulse wave velocity (PWV) and augmentation index (Alx@75). Treadmill exercise tests were done by modified Bruce protocol. Systolic blood pressure (SBP) and diastolic blood pressure (DBP) were measured at every stage and recovery 1., 3. ve 5. minutes. EIHT, defined as SBP >190 mmHg for men and SBP >170 mmHg for women. Recovery SBP ratio, defined as ratio of recovery SBP at 5th minute and peak exercise SBP is 0.90 or greater. Results: The participants were 167 women and men (%71.3) with mean age of 35±11,9 years. EIHT, occured in 14 men (%70) and 6 women (%30). In term of demographic data, only body mass index (BMI) was significantly increased in EIHT group. AS parameters were similar in both groups. At the group of abnormal recovery SBP response, PWV values had trend toward of increasing. But this increasing was not significant (p=0.052). Alx@75 values were not significant in both groups. Conclusion: No relationship was found between EIHT and AS at young individuals. It is because of the small number of patients and patients can not be fully reflect HT population. Because of patients with low BMI and younger in our study, the results can not be generalized to all age groups. Therefore, releated about this issue wide studies are needed.