Ameliyat öncesi hastaların ameliyata ilişkin duyguları, düşünceleri ve bilgi istekleri
The Pre-operative patiensts feelings throughts and information requirements concerning their surgical operations
  1. Tez No: 78
  2. Yazar: KADRİYE BULDUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma ameliyat olmak üzere hastaneye yatanları hastaların ameliyata ilişkin duygularını, düşüncelerini ve bilgi isteklerini saptamak amacıyla betimleyici olarak planlanmıştır. Bilgi toplama yöntemi olarak hazırlanan anket formu, araştırıcı tarafından Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesi, Üroloji, Ortopedi, Genel Cerrahi ve Jinekoloji kliniklerinde 100 hastaya uygulanmıştır. Yüzdelik, Ki-kare önemlilik ve Kolmogorov-Smirnov testi ile değerlendirilen sonuçlara göre : 1- Hastaların, ameliyat olacaklarını ilk öğrendiklerinde en yoğun yaşadıkları duygu ölüm korkusudur (%23«48). 2- Hastaların aynı ameliyatı geçiren başka hastalarla konuşma oranı yüksektir (%A7). 3- Hastaların büyük bir çoğunluğu olacakları ameliyat hakkında ve ameliyattan sonra kendilerini nasıl hissedecekleri konusunda bilgi sahibi değildirler. 4- Hastalar ameliyatlarına ilişkin (şekli, kimin yapacağı, süresi, genel anestezi alıp almayacakları, ameliyat sonrası dönem, iyileşme süresi v.b.) bilgi almak isteğindedirler, ancak doktor ve hemşireyi yakın bulmadıklarından etkileşim için herhangi bir girişimde bulunmamışlardır. 5- Hastalar, hemşireden çok doktorla etkileşime girmekte ve hemşirenin görevinin ne olduğunu bilmediklerini belirtmektedirler. 6- Hastaların ameliyattan bir gece önce rahat olduklarını belirtmekle birlikte korku ve ahksiyetel erini ifade etmekten kaçındıkları gözlenmiştir.74 7- Tansiyon arteriyel fizyolojik anksiyete belirlemede bir kriter olarak kullanılabilir. Araştırma sonucunda hastaların büyük çoğunluğunun sıkıntılarının bilgisizlikten kaynaklandığı, sağlık personelinin bu konuya gereken önemi vererek, hastaya ameliyat öncesi yaklaşımda bulunması ve hastayı rahatlatmaya çalışması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE PRB-OPERATIVE PATIENTS FEELINGS, THROUGHTS AND INFORMATION RE QUIREMENTS CONCERNING THEIR SURGICAL OPERATIONS This research has been conducted with a view to finding out the patients feelings, thoughts and information they deem ne cessary regarding their surgical operations. The method of collecting all the necessary data associa ted with the above-mentioned research has been applied through a survey form prepared by the researcher and directed to one hundred patients in the Urology, Orthopedy, General Surgery and Gynecology clinics of the Cumhuriyet University Hospital. The following conclusions have been based on percentages using Chi -Square significance and Kolmogorov-Smirnov tests: 1- After learning that an operation was to take place, the fear of death was the most-experienced feeling encountered by the patients (23.4-8$). 2- Many patients have been observed to discuss their ope rations with others who had gone through the same type of experience (47%). 3- Most patients scheduled for surgery have neither suf ficient information regarding the surgery itself nor their state of well-being after the operations. 4- Although the patients seemed willing to acquire a vi tal information (operating type, the person to conduct it, its dura tion, receipt or non-receipt of anesthesia, post-operative period, recovery period etc.) regarding their surgery, they failed to make workhwhile attempts to establish the required relationships withthe doctor ands nurse concerned. The reason for this was that pati ents did not find the doctor and nurse as close as they would pre fer them to be. 5- The patients seemed to have better relations with the doctors when compared with those with the nurses and expressed the view that they could not understand the duties and responsibilities of the nurses. 6- Although the patients have stated that they felt re laxed the night before the operation, it has nevertheless been ob served that they had the tendeney to avoid their expressions of fear and anxiety. 7- Tension may be utilized as a criterion to determine arterial physiological anxieties associated with surgical operations. As a result of this research, it has been shown that the patients worries associated with their operations stem mainly from the patients ignorance of their situation. It has been recommended that the health personnel should give a more careful attention to patients so as to create a relaxed atmosphere, improving the pre-operative period of hospitalization.