Towars a common general price level accounting application in Turkey
- Tez No: 43172
- Danışmanlar: PROF.DR. NURİ UMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Türkiye'ye uygun ve ortak bir enflasyon muhasebesi sistemi önermektir. Türkiye gibi enflasyon düzeyinin yüksek olduğu bir ülkede mali tabloların şirketlerin gerçek durumunu yansıtmaları güçleşmektedir. Bu yüzden, Türkiye'de ortak uygulanacak ve Türkiye'nin yapışma uygun bir enflasyon muhasebesi (Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi) modeli öneriyorum. Literatürde enflasyonist ülkelerde hangi enflasyon muhasebesi yönteminin kullanılması gerektiği konusunda bir tartışma var. Bu tartışmaların ışığı altında Türkiye için en uygun enflasyon muhasebesi yönteminin Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi olduğu sonucuna varıldı. Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesinin uygulamasında Türkiye'de ve dünyada farklılıklar mevcuttur. Türkiye'deki bu konu ile ilgili uygulama farklılıkları Uluslararası Denetim ve Danışmanlık firmalarına dağıtılan bir anket yardımıyla ortaya çıkarıldı. Literatürdeki, Türkiye'deki mevcut Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi uygulamaları ve Türkiye'nin muhasebe uygulamaları gözönüne alınarak bu tezde Türkiye için bir Fiyatlar Genel Seviyesi Muhasebesi modeli önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to propose an appropriate, commonly practiced inflation accounting method for Turkey. Turkey is a high inflation country, and in such an inflationary economy, it is not possible to obtain reliable information from financial statements. Therefore, I suggest an inflation accounting (General Price Level Accounting) model for Turkey, which will be commonly used and bring a system for inflation adjustments in Turkey. There are different views among the accountants on the inflation accounting system to be applied in a high inflation economy. General Price Level Accounting (GPLA) is found to be the most suitable method for a country like Turkey, but there are different applications of General Price Level Accounting in literature, and in Turkey. The current application of General Price Level Accounting in Turkey is found by interviewing, by a questionnaire, managers from international audit companies in Turkey, and it is shown that there are differences in these applications. Taking views in literature, current applications of GPLA in Turkey, and accounting structure in Turkey a General Price Level Accounting model for Turkey is proposed in this thesis.