Diz veya kalça osteoartritli hastalarda klinik ve radyografik değerlendirme arasındaki ilişki
The correlation between clinical and radiographic evaluation on patients with knee or hip osteoarthritis
  1. Tez No: 431721
  2. Yazar: ELİF ZENGİN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KARKUCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Kalça veya diz osteoartritli (OA) hastaların klinik parametreleri ile radyolojik evrelendirmesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve ayrıca, semptomatik ve asemptomatik tarafların radyolojik evreleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlandı. Metod: Amerikan Romatoloji Derneği (ACR) kriterlerine göre kalça (n=75) veya diz (n=100) OA tanısı konulan toplam 175 hasta çalışmaya dâhil edildi. Fonksiyonel yetersizlik ve disabilitenin tespitinde Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) kullanıldı. Hissedilen ağrı, WOMAC' skalasındaki ağrı ile ilgili alt skala ve görsel analog skala (VAS) kullanılarak ölçüldü. Psikolojik durum, hastane anksiyete depresyon (HAD) ölçeği ile ve yaşam kalitesi Nottingham sağlık profili (NHP) ile değerlendirildi. Radyolojik evrelendirme ise Kellgren–lawrence (K/L) indeksi kullanılarak yapıldı. Bulgular: Kalça OA' da WOMAC ağrı, fonksiyon ve toplam skoru, NHP fiziksel aktivite skoru, VAS, hastanın/hekimin global değerlendirmesi skorları radyolojik evre ile ilişkili olarak artmıştı (sırasıyla, p=0.002, 0.002, 0.003, 0.017, 0.002 ve 0.0001). Diz OA' da ise WOMAC ağrı, fonksiyon skoru, NHP fiziksel aktivite skoru, VAS, hastanın/hekimin global değerlendirmesi skorları radyolojik evre ile ilişkili olarak artmıştı (sırasıyla, p=0.002, 0.007, 0.002, 0.0001 ve 0.0001).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the correlation between clinical parameters and radiologic grade of patients with knee or hip osteoarthritis (OA) and also, to determine the corelation between radiologic skores of symptomatic and asymptomatic sides. Method: Total hundred and seventy-five patients with the diagnosis of hip (n:75) or knee (n:100) OA according to American collage of rheumatology (ACR) criteria participated in the study. Disability related with disease were evaluated using the Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC). The perceived pain were measured using the pain subscale of the WOMAC index and a Visual Analogue Scale (VAS). Psychologic status were evaluated with the Hospital Anxiety Depression Scale (HAD) and Nottingham Health Profile (NHP) was used to evaluate the quality of life.