Kronik myeloid lösemi ile IL-3, IL-6 ve IL-11 gen ekspresyonları arasındaki ilişki
Correlation between expressions of IL-3, IL-6 and IL-11 genes and chronic myeloid leukemia
  1. Tez No: 431720
  2. Yazar: SERHAT SEYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPER HAN ÇEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Hematoloji, Genetics, Hematology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: KML hematopoetik kök hücrelerin transformasyonundan köken alan hematopoetik bir malignensidir. KML hastalarının çoğunda 9. ve 22. kromozomlar arasında bir translokasyon sonucu oluşan BCR-ABL geni saptanır. IL-3, IL-6 ve IL-11 myeloid seri hücrelerinin gelişimini etkileyen sitokinlerdir. Çalışmamızın amacı KML gelişimi ile IL-3, IL-6 ve IL-11 arasında bir ilişki olup olmadığının değerlendirilmesidir. Materyal ve Yöntem: Bu çalışmada Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Hematoloji Polikliniği'nde takip edilen 26 ile 82 yaşlaı arasında 33 KML hastasından ve hastanemiz poliklinik bünyesinde yapılan muayene ve tetkikler sonucu sağlıklı olduğu tespit edilen, yaşları 29 ile 81 arasında değişen 34 bireyden kan alınmıştır. Bu kanlardan RNA izoleedilerek cDNA'lar sentezlendi. Bu cDNA'lar kullanılarak IL-3, IL-6 ve IL-11 gen ekspresyon analizleri yapıldı. Bulgular: İlk tanı anında gelen ve BCR-ABL ekspresyonu yüksek olan KML hastalarındaki IL-3, IL-6 ve IL-11 gen ekspresyonları, sağlıklı bireylere oranla önemli derecede azalmıştı. BCR-ABL ekspresyonu olmayan, majör moleküler yanıt tespit edilen KML hastalarında ise ilk tanı anına göre IL-3, IL-6 ve IL-11 gen ekspresyonlarında artış söz konusuydu. Tartışma: Elde ettiğimiz sonuçlara göre KML'deki BCR-ABL ekspresyonunun artışı normal hematopoezde etkili olan IL-3, IL-6 ve IL-11 gen ekspresyonuna ihtiyaç duymadan, neoplastik hücrelerin çoğalmasını sağlayabilmektedir. KML hastalarımızda BCR-ABL ekspresyonu ile IL-3, IL-6 ve IL-11 ekspresyonu arasında ters orantı mevcuttur. IL-3, IL-6 ve IL-11 gen ekspresyonlarının; BCR-ABL ekspresyon seviyesi ile ilişkisini belirlemek ve KML hastalarının takibinde kullanılmak üzere daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Chronic myeloid leukemia (CML) is a hematopoietic malignancy originating from transformation of a hematopoietic stem cell. BCR-ABL gene that resulted from a translocation between chromosomes 9 and 22 is detected in the majority of CML patients. IL-3, IL-6 and IL-11 are cytokines that affects the development of myeloid cells. The aim of this study to evaluate the relationship between IL-3, IL-6 and IL-11 and CML development. Material and Methods: This study was perfomed using peripheral blood from 33 patients followed in our hematology clinic at Karadeniz Technical University Medical School obtained with a diagnosis of CML. We get peripheral blood from 34 healthy people that examined in Karadeniz Technical University Medical Schools clinics. RNA was isolated from peripheral blood and cDNA is synthesized. Then cDNA expression analysis was performed. Results: IL-3, IL-6 and IL-11 gene expressions significantly decreased in CML patients with high expression of BCR-ABL gene compared to healthy individuals. After major molecular response IL-3, IL-6 and IL-11 gene expressions increased compared with the initial diagnosis of CML. Conclusions: According to the our results; increase of BCR-ABL gene expression in CML patients may provide the proliferation of neoplastic cells without effective IL-3, IL-6 and IL-11 gene expressions in normal hematopoiesis. İnverse relationship in our CML patients are available between BCR-ABL expression and IL-3, IL-6 and IL-11 expressions. Studies for IL-3, IL-6 and IL-11 gene expressions are needed to determine the relationship with BCR-ABL expression level and to be used follow up of patients with CML.