Deneysel periodontal kemik içi defektlerin rejenerasyonunda nano yaklaşımlar: X-ray mikro tomografik, histolojik ve histomorfometrik inceleme
Nano approach at regeneration of experimental periodontal intraosseous defect: X-RAY micro tomoghrapic, histologic and histomorphometric
  1. Tez No: 431747
  2. Yazar: OLGU ALPERAT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DURAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Travma, periodontal hastalık ve enflamasyon sebebiyle oluşmuş kemik defektlerinin tedavisi araştırmacı ve klinisyenleri en çok zorlayan konulardan biridir. Çeşitli greft materyalleri ve yapı iskeleleriyle kemik rejenerasyonu oluşturulmaya çalışılsa da bu konu ile ilgili veriler halen daha tatmin edici boyutta değildir. Bu sebeple çalışmamızda; hegzagonal bor nitrür (hBN) ile güçlendirilmiş NkHA greft materyalinin üç duvarlı kemik içi defektlerin rejeneratif tedavisindeki etkinliğininin kanıtlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Üç duvarlı kemik içi defektler, maksiller birinci moların meziyaline çift taraflı olarak daha önceden tarif edildiği şekilde oluşturulmuştur. Split mouth çalışma dizaynına göre defektler test (n=12) ve kontrol (n=12) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Her bir zaman diliminde yüksek doz anestezik madde ile 12 sıçan (ntest:6, nkontrol:6) sakrifiye edilmiştir. Greftleme işleminden 4 ve 12 hafta sonra yeni kemik oluşumu, kalan greft miktarı ve epitelyal ataçmanın seviyesi histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirilmiştir. Kemik iyileşmesinin üç boyutlu rekonstrüksiyonu ve yoğunluk analizi ise mikro tomografik olarak yapılmıştır. Bulgular: Hemotoksilen - eozin boyaması ve mikro tomografi sonuçlarına göre 4. ve 12. haftada test grubunda oluşan yeni kemik miktarı açısından normal kemik değerlerine benzer bir iyileşme göstermiş ve aralarında istatiksel farklılık gözlenmemiştir. Kontrol grubunda ise normal kemik değerlerine kıyasla azalmış kemik hacmi ve trabeküler sayı ile daha ince trabeküller bulunmaktadır. Sonuç: Nano kristalin HA greft materyalinin hBN ile güçlendirilmesinin üç duvarlı defektlerin tedavisinde etkili olduğu ve tek başına NkHA kullanılmasına kıyasla daha iyi sonuçlar ortaya koyduğu gözlenmiştir. Bu sebeple hBN'nin klinik uygulamalarda kullanımı umut vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The repair of alveolar bone defects caused by trauma, periodontal diseases and inflammation is still a challenge for both researchers and clinicians. Although there are many attempts to regenerate bone based on different graft material and scaffolds, the results are still unsatisfactory. This study aims to clarify whether it could be efficient to reconstruct the three-walled bone defects by nanocrystalin hydroxyapatite graft reinforced with hexagonal boron nitride. Material and Methods: The bilaterally intrabony three-wall periodontal defects were prepared mesially at both maxillary first molar as described previously. Thereafter, defects were filled with the constructs in split mouth design. Each time interval 12 rats (test:6 ; control:6) were sacrificed by injection of high dose of anaesthetics. Histological and histomorphometric analysis were made to evaluate the new bone formation, amount of non resorbed graft material and epithelial attachment level 4 and 12 weeks after transplantation. Micro-CT was also used to estimate the bone healing through three-dimensional reconstruction and the bone density analysis. Results: Hematoxylin - eosin staining and microcomputed tomography showed that at 4 and 12 weeks, test graft material produced a similar result compared to normal bone measurement and there were no statistically significant differences. Control group compared to normal bone measurement demonstrated a significantly reduced bone volume and trabecular number as well as thinner trabeculae in osseous defects. Conclusion: Our results suggest that the strategy of combing NcHA with hBN is effective in the repair of three-walled bone defects and the NcHA bone graft in combination with hBN demonstrated clinical advantages beyond that achieved by the NcHA alone. That's way its clinical application is promising.