Muğla İli kültür balıkçılığı işletmelerinin ekonomik analizi ve sektörde sürdürülebilirlik üzerine etkili faktörlerin belirlenmesi
Economic analysis of the aquaculture enterprises and determination of factors affecting sustainability in fishery sector in Muğla province
  1. Tez No: 431848
  2. Yazar: MEHMET SALTUK ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Economics, Aquatic Products, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma, Muğla ili kültür balıkçılığı işletmelerinin teknik ve ekonomik analizinin yanında; destekleme, örgütlenme ve pazarlama aşamasında yaşanan sorunların açığa kavuşturulması, mevcut durum ve ekonomik sorunların belirlenerek sektörde sürdürülebilirlik üzerine etkili faktörleri tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın gerecini, ilde açık denizde ağ kafeslerde kültür balığı yetiştiriciliği yapan işletmeler arasından tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 65 adet işletmeden yüz yüze görüşme ile veri temin formu vasıtasıyla sağlanan 2014-2015 yıllarına ait veriler oluşturmuştur. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yapılan ekonomik analizlerin yanı sıra işletmelerde birim kâra etkili faktörler çoklu doğrusal regresyon modeli oluşturularak tahmin edilmiş ve kârlılık analizleri için de rantabilite rasyolarından yararlanılmıştır. İşletmeler ölçekleri itibariyle, 0-500 ton/yıl kapasiteye sahip olanlar küçük, 501-1000 ton/yıl kapasiteye sahip olanlar orta ve 1001 ton/yıl üzeri kapasiteye sahip olanlar büyük ölçekli işletmeler olarak değerlendirilmiştir. Çipura türünde işletmeler genelinde ortalama besi süresi 14,43 ay, fire ve mortalite oranı %10,70 ve yemden yararlanma oranı 1,84 (kg yem/kg balık) olarak tespit edilmekle birlikte birim maliyet; küçük ölçekli işletmelerde 9,27 TL/Kg, orta ölçekli işletmelerde 8,71 TL/Kg ve büyük ölçek işletmelerde 9,50 TL/Kg olarak diğer taraftan birim kâr; küçük ölçekli işletmelerde 2,97 TL/Kg, orta ölçekli işletmelerde 3,05 TL/Kg ve büyük ölçekli işletmelerde 2,53 TL/Kg olarak hesaplanmıştır. Levrek türünde işletmeler genelinde ortalama besi süresi 19,05 ay, fire ve mortalite oranı %14,33 ve yemden yararlanma oranı 1,98 (kg yem/kg balık) olarak tespit edilmekle birlikte birim maliyet; küçük ölçekli işletmelerde 10,46 TL/Kg, orta ölçekli işletmelerde 9,71 TL/Kg ve büyük ölçek işletmelerde 9,98 TL/Kg olarak diğer taraftan birim kâr; küçük ölçekli işletmelerde 2,55 TL/Kg, orta ölçekli işletmelerde 2,36 TL/Kg ve büyük ölçekli işletmelerde 2,15 TL/Kg olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to elaborate on the problems encountered during the support, organization and marketing of the aquaculture fishery enterprises in the province Muğla and to identify the factors that play role on sustainability in the sector by determining the current status and economic problems while analyzing such enterprises both technically and economically. The study contains data from 2014-2015 that was collected by means of data collection form through face-to-face interview with 65 enterprises that were selected by layered random sampling method out of all enterprises performing aquaculture fishery inside net cages off-shore. The factors that are effective on the unit profit in enterprises in addition to the economic analyses made during the evaluation of the obtained data were predicted forming a multilinear regression model and the profitability ratios were used for the profitability analyses. Enterprises were divided as small if they had a capacity of 0-500 tons/year, medium if they had a capacity of 501-1000 tons/year and large if they had a capacity of 1001 tons/year and above. While the average feeding period for seabream was found 14,43 months for all enterprises with the ratio of rate of shrinkage and mortality around 10,70% and feed conversion ratio 1,84 (kg feed/kg fish), the unit cost was found 9,27 TL/Kg in small scale enterprises, 8,71 TL/Kg in medium scale enterprises and 9,50 TL/Kg in large scale enterprises while the unit profit was found to be 2,97 TL/Kg in small scale enterprises, 3,05 TL/Kg in medium scale enterprises and 2,53 TL/Kg in large scale enterprises. While the average feeding period for seabass was found 19,05 months for all enterprises with the ratio of rate of shrinkage and mortality around 14,33% and feed conversion ratio 1,98 (kg feed/kg fish), the unit cost was found 10,46 TL/Kg in small scale enterprises, 9,71 TL/Kg in medium scale enterprises and 9,98 TL/Kg in large scale enterprises while the unit profit was found to be 2,55 TL/Kg in small scale enterprises, 2,36 TL/Kg in medium scale enterprises and 2,15 TL/Kg in large scale enterprises.