Korpus ostektomisi ve sagittal split ramus osteotomisi yapılan mandibular prognatizm hastalarının dentoiskeletsel profili üzerine retrospektif bir çalışma
A retrospective study about dentoskeletal profile of mandibular prognatism patients who had corpus osteoctomy or sagittal split ramus osteotomy operation
  1. Tez No: 431861
  2. Yazar: EFE YEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada prognatik bir yüz yapısına ve bozuk bir okluzyona sahip iskeletsel sınıf III malokluzyonlu erişkin bireylerdeki mandibulaya uygulanan cerrahi yöntemlerle elde edilen iskeletsel ve dental değişiklikler incelenmiştir. Çalışmamızın amacı, korpus ostektomisi ve sagittal split ramus osteotomisi (SSRO) operasyonları sonrası, dental ve iskeletsel yapıda meydana gelen değişikliklerin lateral sefalometrik film üzerinde araştırılması, karşılaştırılması ve bu iki yöntemin kıyaslanarak cerrahın uygun endikasyonlarda hangi tekniği kullanması gerektiği konusunda uygun bir şekilde yönlendirilmesinin sağlanmasıdır. Araştırmamız 1986-2010 seneleri arasında Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde tedavi görmüş 20 sınıf III ortognatik cerrahi hastalarının verileri üzerinde gerçekleştirildi. Bu hastalardan 10'u mandibular korpus ostektomisi operasyonu ile 10 'u SSRO operasyonu ile tedavi edilen hastalardı. Hastaların ameliyat öncesi ve ameliyattan 1 yıl sonra olmak üzere toplam 2 dönemde dikey lateral sefalometrik film kayıtları toplandı. Lateral sefalometrik filmler üzerinden Steiner sefalometrik analizi yapıldı, veriler toplandı. İki ameliyat grubunun preoperatif değerlerinin karşılaştırılması yapıldı. Araştırmamızda kullanılan lateral sefalometrik parametrelerde operasyon öncesi ve sonrası anlamlı farkın olup olmadığını değerlendirmek için iki ameliyat grubu için ayrı ayrı istatistiksel analiz yapıldı. Daha sonra her iki grup hastalarının preoperatif ve postoperatif değerleri arasındaki farkların istatistiki karşılaştırılması yapıldı. Korpus ostektomisi grubunda operasyon sonrasında SNB, SND istatistiksel olarak anlamlı azalmış, Li-SL ve ANB anlamlı olarak artmıştır (p0.05) Sonuç olarak SSRO ve korpus ostektomisi dental ve iskeletsel yapılar, fasiyal profil ve oklüzyon açısından benzer sonuçlar doğurduğu ve uygun endikasyonlarda iki tekniğin de uygulanabilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study we examine the changes in dental and skeletal form by lateral cephalometric x-rays after corpus osteoctomy or sagittal split ramus osteotomy (SSRO) operations and compare these two methods for the best selection in proper surgical indications. Study included 20 class III ortoghnathic surgery patients who had been treated between 1986-2010 in Ankara University Dentistry Faculty. There were 10 patients with the history of corpus osteoctomy and 10 with SSRO . Pre-operative and one-year postoperative lateral cephalometric x-rays of the patients were collected. Steiner cephalometric analysis was performed among lateral cephalometric x-rays. Pre-operative and postoperative lateral cephalometric parameters were analysed; both group patients were compared about the differences of pre-operative and postoperative variables. Postoperative SNB and SND values were statistically significantly lower in corpus ostectomy group when Li-SL and ANB values were statistically higher (p0.05). Since Corpus Osteoctomy and SSRO have similar results about dental and skeletal parameters, facial profile and occlusion, both methods may be performed in proper indications.