Çocuklarda aşı enjeksiyonlarına ilişkin akut ağrıyı azaltmada soğuk uygulamanın etkileri
The effects of cold application in reduction of acut pain due to injection of vaccination in children
- Tez No: 431899
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA BAHİRE BOLIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bağışıklama hastalıkların önlenmesi için önemli bir stratejidir. Ancak aşılama, çocukluk dönemindeki ağrılı/stresli işlemler arasında ilk sırada yer almaktadır. Non-farmakolojik yöntemlerden olan soğuk uygulama ağrının azaltılması için önemli bir araçtır. Bu araştırma, 18-24 aylık sağlıklı çocuklarda difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve hemofilusinfluenza tip b (DaBT-IPA-Hib ) aşı enjeksiyonu öncesi uygulanan 45 saniyelik soğuk uygulamanın ağrı üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma girişim grubuna (soğuk uygulama grubu) 39, kontrol grubuna ise 37 çocuk alınmıştır. Cinsiyet ve yaşa göre randomizasyon yapılmıştır. Çalışma sonuçlarının güvenirliliğini sağlamak için, aşı enjeksiyonu çalışma boyunca aynı hemşire tarafından uygulanmıştır, çocukların ağrı ve ağlama izlemleri aynı gözlemci hemşire tarafından gözlenmiştir. . Aşı uygulanması sürecinde kontrol ve girişim grubundaki çocuklar ebeveynlerinin kucağında tutulmuşlardır. Aşı girişimi/sonrası bir dakika boyunca sessizlik sağlanmış olup çocuğu avutabilmek için girişimlere izin verilmemiştir Araştırmacı tarafından uyluğun üst 1/3 kısmında vastus lateralis kasının ön bölümüne yapılan 45 saniyelik soğuk uygulama uygulanmıştır. Soğuk uygulamanın hemen sonrasında aşı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuğa ise rutin aşı işlemleri uygulanmıştır. İşlem öncesindeki FLACC ağrı puan ortalamaları ve FLACC ağrı puan seviyeleri açısından girişim ve kontrol grubu arasında anlamlı fark saptanmamıştır(p>0.05). İşlem sırasında kontrol grubunun FLACC ağrı puan ortalamaları(7.43±1.17), girişim grubununkilere (4.69±1.15 ) göre anlamlı olarak yüksek bulunmuştur(p0.05).
Özet (Çeviri)
Immunization is an important strategy for disease prevention. But, vaccination is located in the first rank in the painful/stressful processes. Which is one of the nonpharmacological methods, cold application is an important tool for pain reduction. This is a randomized controlled trial, which is conducted for investigating the effect of 45 seconds cold application before DaBT-IPA-Hib(Diphtheria, acellular pertussis, tetanus, inactivated polio, Haemophlius İnfluenzae type b) vaccination on pain in 18-24 months healthy children. While 39 children were taken for intervention(cold application) group, 37 children were taken for control group. Randomization was carried out by gender and age. Vaccine injections were administered by the same nurse during the study to ensure the results reliability. Monitoring of children's pain and cry were observed by the same observer nurse. All children in control and intervention groups stayed in the parent's lap during the vaccine injection. Silence was provided during one minute after vaccine injection and it was not allowed any intervention to appease children. Cold application was administered at the upper one-third of the thigh and the front portion of the vastus lateralis muscle during 45 seconds by the researcher. Vaccine injection was administered immediately after the cold application. The routine vaccination procedures were implemented for the children in the control group. There were no significant differences between the intervention and control groups in terms of the average of FLACC pain scores and FLACC pain levels before vaccine injection (p>0.05). The average of FLACC pain scores during vaccine injection of the control group (7.43±1.17) were significantly higher than the intervention group (4.69±1.15 ) (p0.05).