Ebeveyninde bipolar bozukluk olan gençlerin benlik tasarımlarının incelenmesi
Investigation of self concept in the young people of parents with bipolar disorder
  1. Tez No: 431909
  2. Yazar: GÜLHAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİRE OLCAY ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, ebeveyninde bipolar bozukluk olan gençlerin benlik tasarımlarını incelemektir. Araştırma ebeveyninde bipolar bozukluk olan 131 genç ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılan gençlere Tanıtıcı Bilgi Formu ve Benlik Tasarımı Ölçeği uygulanmıştır. Ebeveyninde bipolar bozukluk olan gençlerin sosyo-demografik özelliklerinden yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum ve aile yapısı ile benlik tasarımı puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark bulunmazken gelir düzeyi ile benlik tasarımı puan ortalmaları arasında anlamlı farklılık saptanmıştır. Gelir düzeyi yüksek olan gençlerin, gelir düzeyi düşük olan gençlere oranla benlik tasarımı ölçeğinden aldıkları puanların daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ebeveyninde bipolar bozukluk olan gençlerin hangi ebeveyninin hasta olduğu, hasta olan ebeveynin eğitim durumu, yaşı, hastalık tanı yılı ve hasta ebeveynle birlikte yaşama yılı benlik tasarımı puan ortalamalarını etkilememiştir. Ancak yetişirken anne babası dışında büyükannesinden ve büyükbabasından destek alan gençlerin benlik tasarımı ölçeğinden aldıkları puanların daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ebeveyninde hastalık olmayan gençlerin oluşturduğu örneklemlerle kıyaslandığında ebeveyninde bipolar bozukluk olan gençlerin benlik tasarım puan ortalamasının daha düşük olduğu görülmektedir. Bu gençlerin benlik tasarımlarının olumlu yönde arttırılabilmesi için uzman desteğine ihtiyaçları vardır. Ruh sağlığı ekibinin bir üyesi olarak uzman psikiyatri hemşirelerinin bu bağlamdaki müdahaleleri olumlu katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the self-concept of young people having parents with bipolar disorder. The study was conducted with 131 young people having parents with bipolar disorder. A Descriptive Information Form and the Self-concept Scale were applied to the young people participating in the study. While no significant difference was found between age, gender, educational status and family structure among socio-demographic characteristics of young people having parents with bipolar disorder and their self-concept mean scores, there was a significant difference between income level and self-concept mean scores. It was determined that the young people with higher income level obtained higher scores from self-concept scale compared to the young people with lower income level. Which parent suffered from this order, educational status and age of ill parent, diagnosis year of the disorder and number of years young people lived with ill parent did not affect self-concept mean scores of the young people having parents with bipolar disorder. However, the young people receiving support from their grandmother and grandfather apart from their parents during their upbringing period obtained higher scores from self-concept scale. When compared to samples including young people having parents with no disorder, it was observed that the young people having parents with bipolar disorder had a lower self-concept mean score. These young people need an expert support in order to enhance their self-concept positively. Related interventions of specialized psychiatric nurses as a member of mental health team would make positive contribution.