Sismik veri işlem ve deniz sismiği yansıma verilerin yorumu
Seismic data processing and interpretation of marine seismic reflection data
  1. Tez No: 431960
  2. Yazar: TUĞÇE UZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Deniz sismiği veri işlem basamaklarının anlatıldığı ve çok kanallı sismik yansıma verileri ile tek kanallı yüksek rezolüsyonlu sığ sismik yansıma verilerinin yorumlandığı bu tez çalışmasında kullanılan veriler üzerinde gerçekleştirilen veri işlem adımları verilere en uygun olabilecek kriterler göz önünde bulundurularak belirlenmiş ve uygulanmıştır. Veri işlem adımları sırasında parametreler, veri toplama aşamasındaki parametrelere ve verilerin özelliklerine uygun olarak seçilmiştir. Bu anlamda veri işlem aşamaları başarıyla verilere uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Tüm veri işlem aşamaları sonucunda elde edilen sismik kesitler en doğru şekilde yoruma hazır hale getirilmişve yorumlar gerçekleştirilmiştir. Sismik yansıma verilerinin veri işlem aşamaları, seçilen örnek sismik veri üzerinden açıklanmış, gerekli tüm veri işlem basamakları veriye uygulanmıştır. Sismik verinin rutin veri-işlem aşamalarından geçirilmesi, Echos veri işlem yazılımının tanıtımı, sismik verinin ayıklanması ve genlik analizi, sismik hattın geometri tayini, filtreleme ve dekonvolüsyon operatörleri, CDP verisi eldesi, hız analizi NMO düzeltmesi ve kesme işlemi, yığma ve migrasyon işlemi TP tarafından Gökçeada Bozcaada arasında toplanan çok kanallı deniz sismiği verilerinden biri üzerinde açıklanmıştır. Diğer çok kanallı derin sismik yansıma verilerinin, veri işlem sonucunda elde edilen final kesitleri değerlendirilmiştir. Gökçeada, Gelibolu Yarımadası ve Bozcaada arasında çok kanallı sismik veriler ile Dz.K.K SHODB tarafından toplanan yüksek rezolüsyonlu sığ sismik veriler ortaklaşa yorumlanmıştır. Ayrıca bölgenin batimetrisi ile daha önce çalışma alanında toplanan sığ sismik veriler TP tarafından çalışma bölgesi sınırları içinde kalan bir araştırma sondajı ve bu sondaj sırasında alınan kuyu logları verileri göz önünde bulundurularak veriler korele edilmiş ve bu doğrultuda yorumlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanı ve çevresine ait jeolojik veriler derlenmiştir, çalışma alanında bulunan faylar belirlenmeye çalışılmış ve stratigrafik analizler sonucunda deniz dibinin altındaki jeolojik formasyonlar ve üniteler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, data processing steps of the seismic reflection data will be explained and multi-channel marine seismic data and single-channel high-resolution shallowseismic reflection data are interpreted. The data processing steps are determined and performed considering the criteria which are best for the used data. Parameters of data processing sequence are determined according to the parameters of data acquisition sequence and features of the data. In this sense, data processing steps are applied to the data succesfully. Seismic data acquired as a result of all process steps has been prepared for interpretation and interpretations are made. Data processing steps of marine seismic reflection data are explainedthrough the chosenseismic data and all necessary data processing steps are applied to it. Conventional seismic data processing steps, introduction to Echos data processing software, seismic trace editing, gain analysis and geometry definition of seismic lines, filtering and deconvolution operators, CDP gather definition, velocity analysis, NMO correction and mute processes, stacking and seismic migration methods are explained through the multi-channel seismic reflection data which aregathered by TP between Gokceada and Bozcaada. The seismic data which are gathered between Gokceada, Gelibolu Peninsula and Bozcaada, single-channel shallow seismic reflection data which are gathered by Admiralty Navigational Hydrographic and Oceanographic Department areinterpreted collectively. Also, the data arecorrelated with considering bathymetry of the area and well-log data from TP's research borehole and through these, interpretations are performed. Geelogical data of the study area has been compiled. Faults in the study area has been identified and geological formations and units under the seabed were determined as a result of the stratigraphic analyses.