Genomik kararlılıkta magnezyumun hücre döngüsü üzerine etkileri
Effects of magnesium on cell cycle in genomic stability
  1. Tez No: 431959
  2. Yazar: DUA ÖZBİLENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDİA PALABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hücresel sistemlerde en çok bulunan divalent katyon olan magnezyum, DNA replikasyonu ve protein sentezini stimule ettiğinden hücre bölünmesiyle doğrudan ilişkilidir. Hücre döngüsünde faz geçişleri, siklin ve siklin-bağımlı kinaz (CDK) komplekslerinin aktivasyonu ve deaktivasyonu ile gerçekleştirilir. CDK inhibitörleri (CKI), kinazların aktivitesini durdurarak faz geçişlerini engeller. Düşük magnezyum konsantrasyonunun, CDK inhibitörlerinin anlatımını artırarak hücre döngüsünün tutuklanmasında rol oynadığı düşünülmektedir. Bu çalışmada, magnezyum taşıma sistemi bulunmayan mutant Schizosaccharomyces pombe hücrelerinde magnezyum eksikliği ile S. pombe'nin G1 fazı inhibitörlerinden p25rum1 arasında doğrudan bir korelasyon olup olmadığının incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda rum1'in gen anlatımının mutant ırkta kontrol ırka kıyasla azaldığı görülmüştür. Bu da magnezyum eksikliği ile rum1 arasında doğrudan bir korelasyon olmadığını düşündürmektedir. Magnezyum ile hücre döngüsü düzenleyicileri arasındaki ilişkileri daha iyi anlayabilmek için mutant ırkta gen anlatımı profillemesi yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnesium which is the second most abundant element in cellular systems is directly involved in cell division, as it stimulates DNA replication and protein synthesis. Phase transitions in cell cyle is regulated by activation and deactivation of cyclin and cyclin-dependant kinase (CDK) complex. CDK inhibitors stops CDK's activity and prevents phase transitions. It's suggested that low magnesium concentration upregulates CDK inhibitors and plays an important role in cell cycle's arrest. This study aims to see whether there is a direct correlation between magnesium deficiency and Schizosaccharomyces pombe's G1 phase inhibitor p25rum1 in mutant S. pombe cells that don't have a magnesium transport system. The results have shown that the gene expression of rum1decreased in mutant cells compared to control cells. This result suggests that there's no direct correlation between magnesium deficiency and rum1. In order to understand the relation between magnesium and cell cycle regulators, it's required to do gene expression profiling in mutant S. pombe cells.