Türkiye'de sağlık politikası'nın gelişimi 1980-1950
- Tez No: 43197
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ KEPKEP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
ÖZET Bu tez, geç Osmanlıca kaynaklar dahil, birincil ve ikincil kaynaklar taranarak, Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet Türkiyesi'nin ilk evrelerinde genel sağlık hizmetlerini kapsamlı bir biçimde incelemektedir. Yüz yıllık bir süre içerisinde Osmanlı sağlık düzenlemeleri geleneksel nitelikten Batı görünümlü ve işlevi i bir uygulamaya geçmiştir. Bu dönüşümlerin yanı sıra idari yapıda da köklü değişiklikler izlenmiş, devletin halk sağlığı ile yakından ilgilendiği görülmüştür. Tanzimat reformları ile birlikte Osmanlı hükümetleri halkın sağlık sorunlarına çözüm bulmak için çaba sarfetmişlerdir. Cumhuriyetle birlikte halk sağlığı en geniş anlamıyla gündeme gelmiştir. Türkiye'de sağlık uygulamalarını geliştirmek için köklü önlemler alınmıştır. Bu tez, bu alanlardaki gelişmeleri ayrıntılarıyla vermektedir. Sık aralıklarla toplanan sağlık kongreleri'nde sağlık hizmetleri ve önleyici hekimlik geniş ölçüde tartışılmıştır. Ulus-devlet kuruculuğunda sağlıklı bir nüfus yapısı oluşturmak için düzenli sağlık hizmetlerinin ihdası kaçınılmaz olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study presents a comprehensive survey of primary and secondary literatures, including Ottoman Turkish ones, on the subject of general health services in the late Ottoman Empire and early Republican Turkey. Within hundred years, the Ottoman medical establishment underwent a sound transformation from its traditional practices to one that was almost entirely modern in outlook and function. Along with these practical developments came a change in the administrative structure concerning the role of the state in protecting the health of its populace. With the coming of the Tanzimat reforms, the Ottoman government became involved in improving the milieu for a better sanitation. Public health care became part of the main concerns with the establishment of the Republic. Radical measures were taken to improve the medical practices in Turkey. This study enumerate them in detail. Health services and prevent ice health on a wide scale were discussed in detail in the national health congresses. In fact, systematic sanitary and medical services were crucial to the maintenance of a healthy population in the making of a nation state.