Kurumsal bir firmanın ağ altyapılarının tasarlanması ve analizi
Analysing and designing of a corporate enterprise's network infrastructures
- Tez No: 431984
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SIDDIK BİNBOĞA YARMAN, YRD. DOÇ. DR. DERYA YILTAŞ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ağ kalitesini karşılaştırmak için farklı metrikler kullanılır. Bunlardan birisi, daha iyi bir performans, yedeklilik ve ihtiyaçlara göre tasarlanmış bir ağ topolojisine karar vermektir. Diğer önemli metrik ise hangi yönlendirme protokolünün ağda kullanılabileceğini belirlemektir. Bu çalışmada farklı ağ topolojilerini karşılaştırdık ve sonuç olarak Cisco Packet Tracer benzetim programıyla, mümkün olan tüm ağ elemanlarını kullanarak kurumsal bir firmanın metropolitan alan ağını tasarladık. Daha sonra en kullanışlı olanını seçmek için, iki ayrı dinamik yönlendirme protokolünü bu metropolitan alan ağında ayrı ayrı yapılandırdık.
Özet (Çeviri)
Different metrics are used for comparing the network quality. One approach is to decide the topology of network, which is designed for better performance, redundancy or requirements. Another one is to define which routing protocol can be used. In this study, we compare different type of topologies and with the outline of this process, we designed a metropolitan area network of a company with all possible network devices in Packet Tracer simulation programme. Then, two dynamic routing protocols are configured in this metropolitan area network separately to select the most useful of them.