Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü ormanlarının Scolytidae (Coleoptera) türleri
The Scolytidae (Coleoptera) of Balikesir Forest Enterprise
  1. Tez No: 431991
  2. Yazar: MUSTAFA BAYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HÜSEYİN CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü Ormanlarının Scolytidae türleri ve yırtıcılarını tespit etmek için 2012 – 2016 yıllarında gerçekleştirilmiştir.Bu amaçla Balıkesir Orman İşletme Müdürlüğü sınırlarında yayılış gösteren ağaç türleri, denizden yükseklik ve coğrafi konum dikkate alınarak 6 adet deneme sahası belirlenmiştir. Böcekleri elde etmek için bu sahalara feromon tuzakları vetuzak odunları yerleştirilmiştir. Ayrıca orman içinde üretim yapılmış emvaller ile canlı ağaçlar üzerinde inceleme ve gözlemler gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız sonucunda 15Scolytidae türü tespit edilmiştir. Bu türler; Hylastes angustatus (Herbst,1793), H. linearis Ericson, 1836,Ips sexdentatus (Boerner, 1767), Orthotomicus erosus (Wollaston, 1857), O. longicollis (Gyllenhal, 1827), Pityogenes bistridentatus (Eichhoff, 1878), P. pennidens (Reitter, 1889), Pityokteines curvidens (Germar, 1824), P. vorontzowi (Jacobson, 1895), Phloeosinus aubei (Perris, 1855),Hylurgus ligniperda (Fabricius,1787), H. micklitzi Wachtl, 1881, Tomicus destruens (Wollaston, 1865), T. minor (Hartig,1834), T. piniperda (Linnaeus, 1758)'dır. Ayrıca çeşitli familyalardan 9 tür kabuk böceği yırtıcısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed to determine Scolytidae species and predators in the forests of Balıkesir Directorate of Forestry between 2012-2016. Considering different tree species, altitude and geographical positions inside the border of Balıkesir Directorate of Forestry, six investigation areas were chosen. Pheromone and wooden traps were prepared to catch insects in these investigation areas. Also, investigations and observations were performed on properties and trees. As a consequence of our research, 15 Scolytidae species were determined. These species are;Hylastes angustatus (Herbst,1793), H. linearis Ericson, 1836, Ips sexdentatus (Boerner, 1767), Orthotomicus erosus (Wollaston, 1857), O. longicollis (Gyllenhal, 1827), Pityogenes bistridentatus (Eichhoff, 1878), P. pennidens (Reitter, 1889), Pityokteines curvidens (Germar, 1824), P. vorontzowi (Jacobson, 1895), Phloeosinus aubei (Perris, 1855), Hylurgus ligniperda (Fabricius,1787), H. micklitzi Wachtl, 1881, Tomicus destruens (Wollaston, 1865), T. minor (Hartig,1834), T.Piniperda(Linnaeus,1758) In addition to this, 9 species of predators against bark beetle belong to different families were also determined.