Kısmı dinamik simetrilerin nükleer çekirdeklerde testleri
Tests of partial dynamical symmetries in nuclei
- Tez No: 431992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA BURCU ÇAKIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Doğadaki her kavram bir başka kavramla ilişkilendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Simetri kavramı da kavramlar arasındaki farklılık ve benzerlikleri belirlemek için kullanılan yöntemlerden biridir. Çekirdek yapılarını anlamak için çeşitli modeller geliştirilmiştir. Kabuk modeli küresel simetriye sahip olan çekirdekleri açıklamakta gayet başarılı iken, küresel simetriye sahip olmayan çekirdekler için kolektif model geliştirilmiştir. Titreşim hareketi ve dönme yapan çekirdekler için kolektif model gayet başarılı modeldir. Bu tez çalışmasında bozon sayısı 16 ve 15 olan nadir toprak bölgesi deforme çekirdeklerinin beta bandından temel seviye bandına olan deneysel B(E2) değerleri incelenmiştir. İncelediğimiz çekirdeklerde kısmi dinamik simetri (PDS- Partial Dynamical Symmetry) diye adlandırılan bir simetri modelindeki B(E2) değerleri, deneysel B(E2) değerleri (elektrik kuadropol dallanma oranları) ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Every phenomenon in nature, it had been tried to associate another matter. Concept of Symmetry is one of the method to identify nucleus similarities and differences. In order to understand to nuclei, it has been developed various types of nuclear models. Shell model is a successful model to explain spherical nuclei when collective model was developed for non-spherical nuclei. Collective model successes to explain vibrational and rotational motions of nuclei. In this thesis study, experimental B(E2) values between the beta and ground state bands in even-even rare-earth region nuclei that have 16 and 15 bosons are discussed. For the nuclei we worked on, B(E2) values with a symmetry (PDS) are compared with the experimental B(E2) values (electric quadropole branching ratio).