Süleymaniye Camii'nin yerel zemin koşularına bağlı deprem performansının değerlendirilmesi
Earthquake performance evaluation of Suleymaniye Mosque depending on local soil conditions
- Tez No: 432014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Mimar Sinan'ın 1550 yılında yapımına başladığı ve 7 senede yapımını bitirdiği Süleymaniye Camii, bu çalışmada 3 boyutlu olarak modellenmiş, bölgedeki sondaj verileri ile yapının üzerinde bulunduğu zemin modellenmiş ve farklı karakterdeki depremler ile zemine bağlı elde edilen deprem kayıtlarının etkisi altında yapının davranışı incelenmiştir. Yapısal modellemede katı ve kabuk elemanlar kullanılmış, sonlu elemanlar yöntemi ile analiz yapılmıştır. Oluşturulan model geçmiş çalışmalarda yapılan titreşim deney sonuçları referans alınarak güncellenmiştir. Bunun yanında, dünyanın farklı bölgelerinde yaşanmış deprem kayıtları değerlendirme amaçlı olarak yapıya doğrudan etki ettirilmiştir. Analizler sonucunda yapının deprem etkileri altında yapacağı davranışlar elde edilmiştir. Yapının depremlerden en çok etkilenen bölgeleri tespit edilmiş ve yapıda meydana gelen yer değiştirme ve gerilmelere bağlı olarak davranış irdelenmiştir. Sonuçlar neticesinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3D structural model of Suleymaniye Mosque which Mimar Sinan began the construction in 1550 and finished in 7 years is developed, the soil where the structure is located is modeled by using the borehole data and the behavior of the structure is examined under the influence of earthquakes with different characters and seismic records produced depending on the soil model. Solid and shell elements are used for structural modeling and analyses are performed with finite element method. The developed model is updated by comparing with the previous vibration test results. In addition, earthquake records in different parts of the world are directly applied to the structure for the purpose of evaluation. At the end of the analyses, the behavior of the structure under the earthquake effects is obtained. The most affected areas of the structure are determined and the structural behavior is investigated depending on the displacement and stresses over the structure. Finally, assessments have been made about the obtained results.