Microwave circuit design using differential evolution algorithm
Diferensiyel evrim algoritması kullanılarak mikrodalga devre tasarımı
  1. Tez No: 432016
  2. Yazar: AYSU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ GÜNEŞ, DR. PEYMAN MAHOUTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Yüksek performansa sahip anten tasarımı elde etmek için öncelik ile yenilikçi anten modelleri incelenmiş olup,“Substrate integrated waveguide”SIW anten modellerinin bu hedef için uygun olduğu tespit edilmiştir. Anten modelinin seçiminden sonra, modele ait parametrelerin optimal değerlerinin seçimi çok önemli bir husustur. Bu aşamada, SIW anten tasarım probleminin bir maliyet fonksiyonu tanımlanarak bir optimizasyon problemine dönüştürülmesi ve buna bağlı olarak mikroşerit hatların uzunlukları, kalınlıkları, via'ların sayısı gibi parametrelerin optimal değerlerinin belirlenmesi hedeflenmelidir. Daha sonra ise, tasarlanan optimizasyon probleminin etkin ve yenilikçi bir optimizasyon algoritması ile çözümü için“Diferansiyel Evrim Algoritması (DEA) ”kullanılmıştır. DEA tarafından elde edilen optimal tasarım değerleri daha sonra kullanılarak, SIW anten tasarımı gerçekleştirilmiş olup olçum ve simülasyon sonuçları kıyaslanmıştır. Böylelikle ile birçok RF uygulaması için kullanılabilecek yüksek performansı bir anten tasarımı ve optimizasyon problemi, DE algoritmasının ve SIW anten mimarisi ile çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to achieve a high performance antenna design, firstly novel antenna models are studied and as a result, Substrate integrated waveguide antenna models found to be a promising antenna model for our cause. After the selection of the antenna model, it is very important to obtain the optimal design parameters values for modelling. In this stage the SIW antenna design problem should be converted to an optimization problem to define a cost function for optimization process with respect to the antenna design parameters such as microstrip lines width lengths, number of via's, etc.Then the optimization problem of SIW antenna design will be solved using an efficient novel optimization algorithm named“Differential Evolutionary Algorithm”. The obtained optimal SIW antenna design from DEA then will be used to manufactured and its performance are measured and compares to the simulation results. Thus, by this mean an optimization design problem of SIW antennas is carried out by using DEA for modelling of high performance antenna design for many RF applications.