GIPSY/OASIS II GPS yazılımının doğruluğunun mevsimsel etkiler dikkate alınarak incelenmesi
Investigating the accuracy of GIPSY/OASIS II GPS software considering seasonal effects
  1. Tez No: 432020
  2. Yazar: AZİZ SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UĞUR ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
GPS hassas nokta konumlandırma (PPP) tekniği günümüzde jeodezik ve jeofiziksel çalışmalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Yüksek doğruluk elde etmek için statik konumlandırma ile 24 saatlik veri kullanımı tercih edilmelidir. Ancak güncel bazı durumlar 24 saatlik veriye her zaman olanak sağlamaz. Bu yüzden, 8-10 saatlik oturumlarla tekrarlı GPS ölçmeleri bazı araştırma gruplarınca hala kullanılmaktadır. Daha kısa verilerden konumlandırma çözümleri çeşitli sistematik etkilere maruz kalmakta ve buna bağlı olarak konumlandırma kalitesi ve kestirilen hız değerleri kötüleşmektedir. Bu bağlamda araştırmacılar, GPS konum doğruluğu ve daha kısa gözlemlerle kestirilen hız değerleri doğruluklarına yoğunlaşmıştır. Son zamanlarda bazı araştırma grupları GPS çözümlerinde mevsimsel etkileri içeren çalışmalara dikkatlerini yöneltmişlerdir. Şu ana kadar genellikle bölgesel ölçekte yapılan çalışmalar yayımlanmıştır. Bu çalışmada, global yaklaşım tercih edilmiş ve daha kısa süreli gözlemlerden elde edilen GPS çözümlerinde farklı mevsimsel etkiler (yıllık değişim etkilerini de içeren) çalışılmıştır. NASA Jet Propulsion Laboratory tarafından geliştirilen GIPSY-OASIS II v6.3 yazılımı ile global olarak dağılmış Uluslararası GNSS Servisi tarafından yayınlanan gözlem dosyaları değerlendirilmiştir. Daha önceki yapılan doğruluk çalışmalarında ardışık 10 ile 30 günlük sürekli gözlem verileri değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, ardışık iki yılın her ayından veriler değerlendirmede kullanılmıştır. Elde edilen ana sonuç, GPS konum doğruluğu için mevsimsel etkiler hesaba katıldığında mevcut doğruluk modelinin yeniden formüle etme gerekliliğinin doğması ve tipik tek terimli doğruluk formülünün iki terimli olarak genişletilmesidir.
Özet (Çeviri)
GPS Precise Point Positioning (PPP) is now routinely used in many geophysical applications. Static positioning and 24 h data are requested for high precision results however real life situations do not always let us collect 24 h data. Thus repeated GPS surveys of 8-10 h observation sessions are still used by some research groups. Positioning solutions fromshorter data spans are subject to various systematic influences, and the positioning quality as well as the estimated velocity is degraded. Researchers pay attention to the accuracy of GPS positions and of the estimated velocities derived from short observation sessions. Recently some research groups turned their attention to the study of seasonal effects (i.e. meteorological seasons) on GPS solutions. Up to now usually regional studies have beenreported. In this study, we adopt a global approach and study the various seasonal effects (including the effect of the annual signal) on GPS solutions produced from short observation sessions. We use the PPP module of the NASA/JPL's GIPSY/OASIS II v6.3 software and globally distributed GPS stations' data of the International GNSS Service. Accuracy studies previously performed with 10-30 consecutive days of continuous data. Here, data from each month of a year, incorporating two years in succession, is used in the analysis. Our major conclusion is that a reformulation for the GPS positioning accuracy is necessary when taking into account the seasonal effects, and typical one term accuracy formulation is expanded to a two-term one.