LEED sertifika sistemini oluşturan yönetmeliklerin Türkiye'de yapı üretim sürecinde uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
The LEED certification system regulation applicability of construction process assment in Turkey
- Tez No: 432031
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN ÇITAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnsanoğlunun modern yaşamı sonucu ortaya çıkan ve her geçen gün kontrol edilmesi biraz daha güçleşen küresel ısınma, çevre kirliliği ve azalan enerji kaynakları gibi problemler insanları artık gönüllü olarak değil mecburi olarak tasarrufa zorlarken, sağlıklı olmayan ortamlarda yaşamanın yol açtığı endişeler de insanların bu konudaki hassasiyetlerini artırmaktadır. Özellikle eğitim ve kültür düzeyi yüksek kesimlerde yeşil binalarda, çevreye daha az zarar veren enerji tasarrufu sağlayan daha sağlıklı binalarda yaşamak isteği artmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde yeşil binalar desteklenmekte ve teşvik edilmektedir. LEED, Amerika'da 1998 yılında USGBC (U.S. Green Building Council / Amerika Yeşil Binalar Konseyi) tarafından kurulmuştur. BREEAM İngiltere'de 1990 yılında devlet desteği ile yaratılan bir vakıf tarafından destek görmüştür. CASBEE, Japonya'da 2004 yılında devlet tarafından oluşturulmuş bir değerlendirme sistemidir. Greenstar ise 2003 yılında Avustralya'da, Avusturalya Green Building Council tarafından LEED ve BREEAM üzerinde çalışılarak oluşturulmuştur. Türkiye'de yeşil binalarla ilgili teşvikler henüz başlanmasa da konuyla ilgili otoriterler tarafından farkındalık oluşmaya başlamıştır. Türkiye'de Sürdürülebilir Yeşil Binalar ile Sürdürülebilir Yerleşmelerin Belgelendirmesine dair Yönetmelik'te yayınlanmıştır. Çalışmada; LEED (Leadership in Energy and Environmental Design / Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik) Amerikan kaynaklı olması etkisiyle de dünyada tanınırlığı ve kabul edilebilirliği en yüksek yeşil bina sertifikasyonu olması nedeniyle incelenmektedir [1]. Türkiye'de kullanılan standartların çoğu Avrupa Birliği standardlarından faydalanılarak hatta bu standartlar hiç değiştirilmeden ya da tercüme edilerek uygulamaya konulmuştur. LEED Amerikan Standartlarını refere etmesi nedeniyle Türkiye'ye uyarlanmasında bazı zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; LEED sertifika sisteminde atıfta bulunulan referans standartların Türkiye'deki mevzuat ve standartlara uygunluğunun karşılaştırılmasıdır. LEED sertifikasyonun dünyadaki uygulamaları, Türkiye'deki şartlar ve mevzuat çerçevesinde karşılaşılan zorlukların literatür eşliğinde araştırması yapılmış ve bu araştırma alan araştırmasıyla da desteklenerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Resulting from modern mankind's life, and every day to be checked a little more guclese global warming, dwindling energy resources and enviromental pollution problems are forced people to compulsory savings not voluntary that people's sensitivity increased living unhealthy environment and also bring about concerns. In particularly highly educated and cultured people have increased the desire to live in green buildings which are energy-saving and less damaging to the environment. Green buildings is encouraged and supported in many countries of the world. In 1998, USGBC established LEED in the United States. In 1990, BREEAM has seen support by a foundation that is built with state support in UK. In 2004, CASBEE is a certification system founded by governmnet in Japan. In 2003, Greenstar was created by the Green Building Council of Australia, working on BREEAM and LEED certifica systems, in Australia. In Turkey, green building incentives hasn't started yet, but relevant authorities have begun to generate awarness. Sustainable green buildings and sustainable settlement certification regulations published in Turkey. LEED certification are examined in the research because of American sourced and it is the most of recognition and acceptance standard in the World [1]. In Turkey, most of the European Union standards implemented even without changing or has been translated. There are some challenges in adapting LEED to Turkey due to refere the US standards. The aim of this study, LEED cerification system standards are comparison of the regulation and standards in Turkey. LEED certification encountered difficulties within the framework of the legislation in terms of the challenges when applied in Turkey, research has been evaluated supporting by a case study and assisted the literature survey.