Farklı iklim bölgelerinde gölgeleme elemanı olarak PV sistemlerin ofis binalarının enerji performansına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of energy performance of PV systems' as shading device of office buildings' in the different climate regions
  1. Tez No: 432033
  2. Yazar: ABDULLAH UMUR GÖKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ZORER GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüm dünyanın enerjiye olan bağımlılığına karşın kullanmakta olduğumuz fosil yakıt rezervleri tükenme sınırına yaklaşmaktadır. Fosil yakıtlar enerji üretimi için kullanıldığında çevreye zararlı yan ürünler çıkmaktadır ve bu durum çevre kirliliğine neden olmaktadır. Bu durum tüm dünyayı yeni enerji kaynakları arayışına yönlendirmiştir. Binalar pasif bina kriterlerine göre tasarlanıp aktif ve yenilenebilir enerji sistemleri ile donatıldığında binanın enerji talebi düşecektir. Bu sayede fosil yakıt kaynaklı enerji tüketimi düşürülebilecektir. Bu çalışmanın amacı, PV sistem ile bütünleşik gölgeleme elemanı kullanarak hem tüm yıl enerji üreterek hem de soğutma döneminde saydam alanları gölgelendirip iç kazançları azaltarak binanın şebeke kaynaklı enerji tüketimini azaltmaktır. Çalışmanın sınırlandırılması açısından sabit gölgeleme elemanları ve enerji tüketiminin yüksek olduğu ofis tipi binalar seçilmiştir. Belirlenen amacı gerçekleştirmek için bir yaklaşım oluşturulmuştur. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, konuyla ilgili yapılan çalışmalar değerlendirilmiş, tezin amacı anlatılmış ve çalışmanın sonucundan beklenenler açıklanmıştır. İkinci bölümde, tez çalışması kapsamında kullanılacak değişkenler incelenmiştir. Üçüncü bölümde, gölgeleme elemanı olarak PV sistemlerin ofis binalarının enerji performansına etkisinin değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir yaklaşım açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, oluşturulan yaklaşımın uygulaması yapılmış ve yaklaşımın sonuçları değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde, tez çalışması kapsamında elde edilen sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although all the world's dependence on energy, fossil fuel reserves are approaching the exhaustion limits which we are using. When fossil fuels used for energy production stands out environmentally harmful by-products and this situation leads to environmental pollution. This situation has lead the world to the quest for new sources of energy. When buildings are designed according to the passive buildings criteria and equipped with active and renewable energy systems, building's energy demand will be reduced. In this way conventional energy-related energy consumption can be reduced. The purpose of this study, using the integrated PV systems with shading elements is to reduce the gridbased energy consumption of the building as by generating energy all year as well as by reducing internal gains protect from the sun transparent areas during the cooling. Fixed shading elements and office type buildings with a high energy consumption are selected to limit the work. One approach is formed to achieve the defined object. The thesis consists of five chapters. In the first chapter, studies conducted on the subject are evaluated, the aim of the thesis is described and the expected results of the study are explained. In the second chapter, the variables to be used in the thesis are examined. In the third chapter, an approach is described which can be used for assessing the impact on the office building energy performance as a shading element PV system. In the fourth chapter, application of established approach is made and the results of the application are evaluated. In the fifth chapter, within this thesis the results obtained and recommendations are presented.