The effects of very fine aggregate characteristics on durability performance of concrete
İnce agrega karakteristiğinin betonun durabilite performansı üzerine etkileri
  1. Tez No: 432043
  2. Yazar: ÇİĞDEM BEYAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Farklı jeolojik karakterdeki iki farklı kırma agreganın, betonun taze ve sertleşmiş haldeki özelliklerine etkileri araştırıldı. Kireçtaşı ve kumtaşı taş ocaklarından elde edilen bu kırma agregalardan 63 μm altı çok ince malzeme fraksiyonu elde edilmektedir. Bu agregaların çeşitli ince malzeme oranlarında betonun performansına etkisini anlamak için taze ve sertleşmiş beton deneyleri yapıldı. Deney sonuçları gösteriyor ki; ince malzeme oranının %0'dan %15' e kadar artışı kireçtaşı ve kumtaşı ile üretilen betonlarda farklı sonuçlar doğurmaktadır. Deney sonuçlarına göre taze ve sertleşmiş beton özellikleri göz önüne alındığında kireçtaşı ile üretilen betonlar kumtaşı ile üretilen betonlara kıyasla daha iyi performans göstermektedir. Kireçtaşı ile üretilen betonların durabilite performansları kumtaşı ile üretilen betonlardan daha iyidir. Kireçtaşı kırma kumunun betonun durabilite ve taze beton özelliklerine olumlu etkisi kireçtaşının jeolojik kökeni ve morfolojik karakterizasyonu ile ilgilidir. Kireçtaşı ve kumtaşının çok ince agrega karakteristiği bir çok deneysel metotlarla incelendi. Agrega karakteristiği ile beton performansı arasında güçlü bir ilişki kuruldu. Test sonuçları, kireçtaşı ve kumtaşı ince agrega karakteristiğinin betonun durabilite performansı üzerinde önemli bir rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of two different crushed aggregates in different geological characteristics on fresh and hardened state concrete properties has been researched. These crushed aggregates obtained from limestone and sandstone quarries generating very fines aggregate fraction below 63 μm. Fresh and hardened concrete tests were performed to understand the effects of these aggregates on the performance of concrete with various fines content (particle sizes below 63μm). The experimental studies showed that increment of fines content from 0% to 15% had different results for concretes produced with limestone or sandstone crushed sands. According to test results, using limestone in concrete performs better than concrete produced with sandstone in terms of fresh and hardened state properties. Durability properties of concrete produce with limestone superior than concrete produce with sandstone. These positive effects of limestone crushed sands on durability and fresh concrete properties are linked to its geological origin and morphological characteristics. The methods of very fine aggregates characteristics of limestone and sandstone aggregates were investigated through several instrumental techniques. A strong correlation has been established between aggregate characteristics and concrete performance. The test results revealed that the characteristics of limestone and sandstone fine aggregates play an important role in controlling durability performance of concrete.