Membran distilasyon prosesi ile içme sularındaki arseniğin arıtılabilirliği
Treatability of arsenic in drinking water by membrane distillation process
  1. Tez No: 432044
  2. Yazar: DİLARA YEŞİLIRMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKMAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada 100 µg/L ve 1.000 µg/L konsantrasyonlarında As(III) (arsenit) ve As(V) (arsenat) içeren iki farklı sentetik çözelti hazırlanarak membran distilasyonu ile çalışmalar gerçekleştirilmiştir. 0,22 µm ve 0,45 µm gözenek çaplarına sahip PTFE ve PVDF hidrofobik membranlar kullanılmış ve 40 ⁰C, 50 ⁰C, 60 ⁰C ve 65 ⁰C sıcaklık şartlarında arıtılabilirlik çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, 1.000 µg/L As(III) içeren çözeltiye 2.500, 5.000 ve 10,000 µS/cm iletkenlik oluşturacak şekilde tuz ve 5, 10, 20 mg/L karbon (C) olacak şekilde standart KOİ çözeltisi ile 2,5 ve 5 mg/L Fe(III) olacak şekilde FeCl3.6H2O ilave edilmiştir. Böylece, sentetik çözeltiye ilave edilen kirleticilerin As(III) giderimi ve membran distilasyonu prosesi üzerine etkileri de incelenmiştir. Bu çalışmada As(III), As(V), Fe(III) ve iletkenlik yaklaşık 100% oranında giderilmiştir. TOK'u oluşturan organik maddelerin bir kısmı buharlaşarak hidrofobik membrandan geçmiş ve TOK giderme verimi yaklaşık 92,5% olmuştur. Akı; 0,45 µm gözenek çaplı membranlarda daha yüksek olmuş ve maksimum akı değeri 27,9 L/m2sa olarak belirlenmiştir. Sıcaklık artıkça da akı değerinde artış görülmüştür. PTFE membranları, akı ve kirletici giderme verimleri bakımında PVDF membranlara göre daha iyi performans göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two different synthetic solution which contained that 100 µg/L and 1.000 µg/L concentrate As(III) (arsenite) and As(V) (arsenate) was prepared. Thus, the treability by membrane distillation of sollution which has different concentration has been searched. 2.500 µS/cm, 5.000 µS/cm, 10,000 µS/cm conductivity was formed by salt, 5, 10, 20 mg/L concentrate C was formed by standart COD solution; 2,5 and 5 mg/L Fe(III) was formed by FeCl3 6H2O and these were added to the solution which contained 1.000 µg/L As(III). Removal of arsenic, conductivity, iron, and TOC were researched. In addition, influence of conductivity to flux was investigated. Treatability of the prepared 12 different solution was investigated at 40 ⁰C, 50 ⁰C, 60 ⁰C, 65 ⁰C operating condition by PTFE and PVDF hydrophobic microporous membrane at 0,22 µm and 0,45 µm pore size. In this study operated of lab-scale, arsenic was rejected efficiency of 100% rate, 100% rate of iron, 99,89% rate of conductivity, 92,5% rate of TOC were reached rejection efficiency. The formed maximum quantity of flux was 27,9 L/m2h. At the result of the study, if the pore size increased, rise of the flux would be observed in as waited. PTFE membrane supplies treatment better than PVDF membrane. If temperature increase, vapour pressure will be increased so flux will increase.