Sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemiyle fosfat giderimi
Removal of phosphate from aqueos solutions by adsorption
  1. Tez No: 432085
  2. Yazar: ZEYNEP HALICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Günümüzde ekolojik dengenin bozulması ile oluşan çevre kirliliğinin nedenleri ve bunların giderim yöntemleri konularının sosyal ve ekonomik açıdan giderek önemi artmaktadır. Fosfatın suda neden olduğu en önemli kirlenme çeşitlerinden biri aşırı üretim anlamına gelen ötrifikasyondur. Atıksularda bulunan fosfat; kimyasal, biyolojik ve fiziksel yöntemlerle giderilebilmektedir. Bu yöntemler arasında basit işleme kolaylığı, düşük maliyet ve çok düşük derişimlerde bile etkili olan adsorpsiyon en çok tercih edilen yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, tarımsal atık olan ucuz maliyetli biosorbentlerin (çay atığı ve susam küspesi) sulu çözeltilerden fosfat giderim kapasitelerinin deneysel tasarım yöntemi kullanılarak araştırılmasıdır. pH, biosorbent miktarı ve başlangıç konsantrasyonu gibi proses parametrelerinin fosfat adsorpsiyonuna etkileri Design Expert 10.0 programı kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca, deneylerden elde edilen veriler dikkate alınarak kullanılan her bir biosorbent için en uygun adsorpsiyon izoterm modelleri ve kinetik modeller belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the causes of environmental pollution caused by the disruption of the ecological balance and their removal methods are becoming increasingly important in terms of social and economic issues. One of the most important types of pollution caused by phosphate is water eutrophication, which means overproduction. Phosphate in waste water; can be removed by chemical, biological and physical methods. Among these methods adsorption is the most preferred method because of its simple ease of processing, low cost and effectiveness even at low concentrations. The aim of the present study is to investigate phosphate adsorption performance of biosorbents which basically available as agricultural residues. For this purpose; sesame seed cake and tea waste were used as biosorbents which are eco-friendly, alternative, non-conventional materials for investigation of heavy metal removal. The effects of process parameters such as pH, biosorbent dose and contact time were investigated using Design Expert 10.0 software. Besides, the most suitable adsorption isotherm models and kinetic models were examined according to the data obtained from the adsorption experiments for each biosorbent used.