Çok kriterli karar verme yöntemleri ile kentsel aktarma merkezi yeri seçimi ve İstanbul uygulaması
A multi-criteria decision making approach for selection site for urban distribution center and the application of Istanbul
  1. Tez No: 432084
  2. Yazar: ZEYNEP AYDINALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT RIFAT TUZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Şehir lojistiği, lojistik faaliyetlerin şehir alanlarında en verimli şekilde gerçekleştirilirken trafik yoğunluğu, çevresel etkiler ve enerji tüketimini dikkate alan bir süreçtir. Şehir lojistiği kentsel alanların sürdürülebilir gelişimine destek verirken yük taşımacılığı ile ilgili rahatsızlığı azaltmayı hedefler. Çalışmada, öncelikle İstanbul'un kentsel lojistik analizine yer verilmiştir. Kentsel aktarma merkezi için yer seçimi probleminde kriterler Bulanık DEMATEL yöntemi ile alternatifler ise Genelleştirilmiş Choquet İntegrali ile değerlendirilmiştir.Daha sonra talep ve ilçeler arası mesafeleri dikkate alan bir matematiksel model GAMS programı ile çözdürülmüş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
City logistics is the process of optimizing the logistics activitiesin urban areas while considering the traffic congestion, environmental impact and energy consumption City logistics aims to reduce the inconvenience associated with freight transportation while supporting the sustainable development of urban areas. In this study, the analysis of Istanbul's urban logistics are discussed.For location selection for urban distribution center, the main and sub-criteria are evaluated by fuzzy DEMATEL method and alternatives are evaluated by Generalized Choquet Integral. Then the mathematical model that takes into account demand and distance between town is solved with GAMS and results are compared.