Burdur Kurna çayı çevresi geleneksel su değirmeni yapıları, Kabacalı değirmeni koruma sorunları ve çözüm önerileri
Burdur Kurna brook surrounding traditional water mill buildings, preservation problems and protection proposals of Kabacali mill
  1. Tez No: 432088
  2. Yazar: ZÜMRÜT ÖZCAN TÜTÜNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜL ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
18. yüzyıl sonunda gerçekleşen sanayi devrimi, geleneksel üretim yöntem ve araçlarının terk edilmesi ve modern tekniklerin geliştirilmesi sonucunda hammaddenin işlenme süreci için önemli bir kırılma noktası olmuştur. Güç kaynakları ve üretim araçlarının değişmesi; üretimin miktarını, hızını ve kalitesini arttırmıştır. Bu durum bazı geleneksel üretim yöntemleri ve zanaatların gerilemesine hatta yok olmasına yol açmıştır. Endüstri yapıları üretim amacına yönelik inşa edildikleri için, genellikle kent dokusunda diğer anıtsal yapıların taşıdığı sembolik anlamları içermez. Fakat sanayi toplumlarının kolektif belleğinde, endüstriyel gelişmelerin kanıtı olarak yer alırlar. Endüstri alanları ve yapıları, üretimi gerçekleştiren mekanik donanımları ve içinde yer aldıkları strüktürlerle birlikte, bir ülkenin sosyo-ekonomik geçmişinin önemli göstergeleri olması sebebiyle; hızlı teknolojik gelişmelere yenik düşerek, işlevlerini yitirdikleri noktada, temsiliyet niteliği kazanırlar. Bu nedenle; sanayi bölgeleri, yapıları ve mekanik donanımları, endüstri anıtları olarak adlandırılır ve kamusal alanın olmazsa olmaz parçası haline gelirler. Tez kapsamında; üzerine yapılmış herhangi bir araştırma tespit edilemeyen, Burdur Kurna Çayı üzerinde rastlanan üç adet değirmen belgelenmiş, üretim sistemleri çözümlenmiş, geçirdikleri değişimler ortaya koyulmuş, koruma ve yeniden kullanıma yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Bu bağlamda, Kabacalı Un Değirmeni'nin oluşumu, gelişimi, koruma sorunları irdelenmiş ve sürdürülebilir korumaya yönelik öneriler geliştirilmiştir. Yedi bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, çalışmanın amacı ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde Burdur Kenti'nin tarihsel gelişimi, ekonomik yapısı ve geleneksel yerleşim dokusu incelenmiştir. Üçüncü bölümde, değirmen yapılarının tarihsel gelişimi ve Burdur Merkez ve Merkez köylerinde tespit edilen değirmenler aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, Kabacalı Değirmeni'nin tarihsel gelişimi, konum – çevre ilişkisi, üretim süreci ele alınmış, analiz çalışmaları ve rölöve çizimleri yapılmıştır. Beşinci bölümde, yapı üzerindeki izler ve yapı sahibinden edinilen bilgiler doğrultusunda restitüsyon projesi hazırlanmıştır. Altıncı bölümde, Kabacalı Değirmeni için koruma ve yeniden işlevlendirme önerilerine ve restorasyon projesine yer verilmiştir. Tez çalışması yedinci bölümde, genel bir değerlendirmeyle sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution took place at the end of the eighteenth century was a momentous turning point about input processing as a consequence of the replacement of traditional methods and means of production with modern techniques. The quantity, velocity and the quality of production have been enhanced by the transformation of power resources and productive factors. This fact led to a decline in some of the traditional production methods and handicrafts and even made them disappear. Industrial constructions do not comprise, in general sense, the symbolic meaning which the other monumental ones have within the fabric of a city since the former are built for productive purposes. Nevertheless, they exist in the collective memory of industrial societies as an evident of industrial progresses. As the industrial sites and buildings, along with the superstructure contains them and all of their mechanical gear, are significant marks of the socio-economical history of a country, they acquire a representative (prototypical) character where they are defeated by the rapid technological developments and lose their functions. Hence, the industrial areas, buildings and their mechanical equipments are entitled as industrial monuments and become a must piece of the public sphere. In this thesis, three flour mills located on the Burdur Kurna Brook (about which there is no previous research is carried out) are documented, their production mechanisms are analysed, transformations they undergo are demonstrated and offers for preservation and reclaim are presented. Within this context, formation, development and care problems of Kabacalı Flour Mill is examined and a proposal for sustainable preservation is formed. In the first chapter of the study which is composed of seven chapters, the aim and methodology of the study are delineated. In the second chapter, historical development, economical structure and the traditional fabric of habitation of Burdur City are examined. In the third chapter, historical course of the mills and the ones detected in the Central District and the Central Villages of Burdur are presented. The fourth chapter includes explanations about the historical course of Kabacalı Mill, about the location-surrounding relation as well as the analytic study and the survey drawings. In the fifth chapter, a restitution project is prepared in the line with the information obtained from the owner of the mill and the marks on the building. In the sixth chapter, proposes for saving and refunctioning of Kabacalı Mill and the restoration project is stated. The study concluded with a general evaluation in seventh chapter.