Kanser hücresi oluşumu üzerine hidrojen sülfit açığa çıkaran ajanların etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of hydrogen sulfide releasing agents on the proliferation cancer cells
  1. Tez No: 432087
  2. Yazar: ZÜLEYHA NİHAN YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Organosülfür bileşikleri hem tek başlarına hem de diğer antitümör ilaçlarla birlikte kullanılarak kanser tedavisinde potansiyel ideal ajan olarak görev alırlar. Doğal organosülfür bileşikleri kanser önleyici etkiler göstermekte ve in vitro ortamda apoptozisin başlamasını sağlayarak tümör hücrelerinin proliferasyonunu engellemektedirler. Sarımsak (Allium Sativum) kökenli organosülfür bileşiklerinin antitümörijenik ve antiproliferatif etkilerinin altında yatan biyokimyasal mekanizmalar henüz tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Bu tez çalışmasında öncelikle sarımsaktan organosülfür bileşik konjugatları yeni bir ekstraksiyon protokolüyle sentezlenmiş, elde edilen konjugatların ters faz-sıvı kromatografisi (RP-HPLC) ve sıvı kromatografisi-kütle spektrometrisiyle (LC-MS) karakterizasyonları yapılmıştır. Ayrıca elde edilen bu ekstrakt ve konjugatların gazotransmitter H2S üretebilme yetenekleri metilen mavisi deneyi ile test edilmiş ve bu ekstraktların floresan mikroskopisi ve akış sitometrisi yöntemleriyle çeşitli kanser hücre dizilerinin proliferasyonunu önleme yetenekleri belirlenmiştir. Ekstraktların kanser hücresi oluşumuna etkilerini belirlemek için MCF-7 meme kanser hücreleri ve Hut78 lenfoblastom kanser hücreleri kullanılmıştır. Ekstraksiyon sonucunda elde edilen sarımsak (Allium sativum) kökenli organosülfür bileşiklerinin yanısıra önemli bir Allium sativum organosülfür bileşiği olan ve ticari olarak elde ettiğimiz diallil disülfür'ün (DADS) de MCF-7 insan adenokarsinoma kanser hücreleri üzerindeki antiproliferatif etkisi incelenmiştir. Ayrıca kanser hücresi oluşumunun önlenmesi ve daha iyi tedavi edilmesi için DADS'ın antitümör özelliğini etkilemeyecek şekilde hücre içi kararlılığını ve çözünürlüğünü arttırmak amacı ile DADS-BSA mikroküreleri hazırlanarak kanser hücreleri üzerine etkisi incelendi ve bu formulasyonun önemli düzeyde apoptotik etkiye sahip olduğu tespit edildi. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda, kullanılan sarımsaktan elde edilen organosülfür bileşiklerinin her iki kanser hücre dizileri üzerine de antiproliferatif etki gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Organosulfur compounds, either alone or in association with other antitumor drugs, may be considered as potential ideal agents in the anticancer therapy. Natural organ sulfur compounds (OSCs) have shown chemopreventive effects and suppress the proliferation of tumour cells in vitro by inducing apoptosis. The biochemical mechanisms underlying the antitumorigenic and anti-proliferative effects of garlic-derived OSCs are not fully understood. In this thesis, OSCs conjugates were synthesized by a novel extraction protocol and these conjugates were characterized by using RP-HPLC and LC-Mass spectrometry. Moreover, the extracts were analyzed for the ability to produce the gasotransmitter H2S by Methylen Blue Assay and their ability for inhibiting the proliferation of different cancer cell lines were evaluated by fluorescence microscopy and flow cytometry. MCF-7 human mammary cancer cells and Hut78 human lymphoblastoma cells were used to determinate the effects of these extracts on the proliferation of the cancer cells. Besides the garlic (Allium sativum) derived organosulfur compounds that were obtained by extraction, the effects of diallyl disulphide (DADS), which is an important garlic organosulfur compound and was obtained commercially, were evaluated for MCF-7 cancer cell lines. Furthermore, in order to suppress the proliferation of cancer cells and for a better treatment, DADS-BSA microspheres were prepared to increase the stability and solubility of DADS in cells without affecting its antitumor properties and it was determined that also this formulation had a significant apoptotic effect on the cancer cells. As a result of experimental works, it was observed that garlic derived organosulfur compounds have anti-proliferative effects on the two different cancer cell lines.