Sayısal ortamda oluşturulan kentsel tasarım yaklaşımları
Urban design approach in computational environment
  1. Tez No: 432118
  2. Yazar: SERDAR KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM BİRGÜL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, nüfusu hızla büyüyen, sınırları genişleyen, yapı yoğunluğu ve kullanıcı sayısı artan kentlerin mekânsal sorunlarına cevap verecek çözümler gecikmektedir. Bu gecikme, kentsel gelişim ile kentsel büyüme arasındaki farkı belirginleştirmektedir. Dolayısıyla konvansiyonel kentsel tasarım yaklaşımının gelecek kent söylemi içerisinde geçerliliğini ne denli koruyabileceği ya da nasıl değişikliğe uğrayacağı merak konusudur. Günümüzde mimari tasarım yöntemleri gelişmektedir. Bilgisayarın mimari üretim ve tasarım sürecine dâhil olması, tasarımcıyı, konvansiyonel tasarım yöntemlerinden çok, farklı tasarım yöntemlerini deneyimlemeye yönlendirmektedir. Bu durum, üretim ve tasarım ürünlerinin zenginleşmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca uzmanlaşma kavramı ve disiplinler arası çalışma, kentsel tasarım alanında kendine yer edinmektedir. Bu bağlamda, sayısal ortamda oluşturulmuş tasarım araçlarının kentsel tasarım sürecine entegrasyonunun bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Sayısal ortamda oluşturulmuş tasarım yaklaşımları içinde; potansiyelleri, tanımlı yapısı, diğer yaklaşımlarla olan ilişkisi ile dikkat çeken parametrik tasarım kavramı incelenmiştir. Bileşenleri olan değişkenler, kısıtlamalar ve varyasyonlar, sonrasında ise parametrik düşünme sisteminin gerektirdiği yetiler vurgulanmıştır. Matematiksel, soyut ve algoritmik düşünme sistemleri, parametrik düşünme sistemini kavramak ve özümsemek adına önemlidir. Sayısal ortamda oluşturulan kentsel tasarım yaklaşımları, günümüz ve gelecekteki kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda etkin bir tasarım modeli olmalıdır. Kentsel tasarım bağlamında farklı uygulama alanlarında karşımıza çıkan sayısal ortamda oluşturulmuş tasarım yöntemleri örneklerinde, söz konusu ihtiyaca dair ipuçları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The solutions answering to spatial issues in today's cities and the problems associated with it, do not yet seem to be fully generated. These issues are being led by not only urban population growth, but also expanding city boundaries and increasing building densities. As the process of searching accurate spatial solutions continues, the existing gap between the urban progress and urban growth becomes bigger and more dramatic. Therefore, It is an attractive issue that how the previously preferred conventional urban design approach will maintain its prevalence, or how it will change. As the architectural design methods are enhancing, the computer commences to engage in the process of architectural manufacture and design. Through the improvements, designers are encouraged to practice different design methods rather than using usual methods such as conventional design so the variety of manufacturing and design outputs multiply. Moreover, specialisation and working interdisciplinary begin to play a prominent role in architectural design sector. Regarding these steps into consideration, parametric urban design may be thought as an outcome of integration of parametric design concepts into design process. In this paper, parametric design concept within computational environment which has infinite potentials, simple structure and strong relations with other design approaches is studied. Moreover, the components of parametric design concepts such as variables, restrictions and variations are observed. Then, the abilities needed for parametric thinking system which are mathematic, abstract and algorithmic thinking are examined. These thinking ways may be seen as essential key to apprehend and internalize the parametric thinking system. The integration of urban design approach and computational environment may be an effective design model meeting the need of users in both present and future. The paper seeks the clues about this integration via taking various parametric design examples among different sectors into account.