Bir hava yolu firmasına yönelik yeni bir envanter modeli
A new inventory model for an airline company
- Tez No: 432117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ÇETİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Havacılık sektöründe pazar şartlarının sürekli değişmesi, talebin belirsizliği, yolcu beklentilerindeki değişiklikler ve petrol fiyatlarının artması bu alanda faaliyet gösteren şirketleri çeşitli alanlarda maliyet azaltma yollarını araştırmaya itmiştir. Envanter planlaması, şirketin yapısına uygun olarak tasarlandığında şirketlere çok büyük maliyet avantajı getirir. Bir üretim işletmesi ile havacılık işletmesinin aynı envanter planlama modelini kullanamayacağı açıktır. Bu tez çalışmasında, öncelikle literatür araştırması yapılmış, daha sonra envanter yönetimi ve planlaması anlatılmış, bulanık mantık ve bulanık doğrusal programlama konuları incelenmiştir. Tezin uygulama bölümünde bir havayolu şirketinin uçak içerisinde yolcularına sunmakta olduğu ürünlere ilişkin mevcut envanter planlama süreci incelenmiş ve şirkete özel bir envanter modeli önerilmiştir. Çalışmada, belirsizliği yüksek olan ürünlere yönelik talepler bulanık olarak ele alınmıştır. Planlama süreci modellenirken tahmini ve bulanık talepler ile kapasite kısıtları göz önüne alınarak gönderim ve depolama maliyetinin minimize edilmesi amaçlanmıştır. Önerilen envanter modeli ile maliyetlerin azaltılmasının yanı sıra planlama süreçlerinde de karar destek aracı olarak kullanılabilecek bir envanter planı sunulmuştur. Tezin son bölümünde GAMS 23.5 programı ile çözülen bulanık doğrusal programlama modelinin sonuçları incelenmiş ve duyarlılık analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Son olarak bütün çalışma değerlendirilmiş ve sonraki çalışmalara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Constantly changing market conditions in the aviation industry, demand uncertainty, changes of passenger's expectations and increasing in oil prices has led airline companies to research the ways to reduce costs in several areas. If inventory planning is well designed according to the company's structure, it will bring huge cost advantage to the companies. It is obvious that a production company and an airline company cannot use the same inventory planning model. In this study, after researching the literature, inventory management and planning were explained and fuzzy logic and fuzzy linear programming were examined. In the application chapter of this thesis, current inventory planning for inflight equipments of an airline company was examined and a special inventory model is proposed for the company. The demands to the products with high uncertainty were approached as fuzzy. As modeling the planning process, it is aimed to minimize the sending and storage costs in consideration of estimated and fuzzy demands and capacity constraints. With this inventory model, as well as purpose of reducing the costs, it is aimed this model to be used as decision support in planning processes. In the last chapter of the thesis, model was solved with GAMS 23.5 program, the results of the model were evaluated with sensitivity analysis. In conclusion considering whole of the study, suggestions were made for the further studies.